Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Mural w Kaliszu Pomorskim już odsłonięty

  • Napisane przez  ZSP
Mural w Kaliszu Pomorskim już odsłonięty

W dniu 24 września po zakończeniu obchodów święta szkoły, na terenie kompleksu sportowego „Orlik” przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu historycznego „Eskadra Kościuszkowska”.

Mural powstał z inicjatywy działającego przy szkole Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, w ramach projektu dofinansowanego z konkursu ogłoszonego przez  Ministerstwo Obrony Narodowej - „MUR,ALE HISTORIAWOJSKA POLSKIEGO”.  

Uczniowie realizujący projekt przedstawili uczestnikom uroczystości informacje dotyczące muralu wraz z opisem jego symboliki i przesłania. Mural upamiętnia polsko - amerykańską historię i braterstwo broni. Nawiązuje do Eskadry Kościuszkowskiej, w której m. in. podczas wojny polsko - bolszewickiej 1920 r. walczyli amerykańscy piloci - ochotnicy. Jest także wyrazem współpracy szkoły z Armią Amerykańską, która trwa już ponad 20 lat. Następnie młodzież rozdała zebranym ulotki dotyczące generała Meriana Coopera, twórcy Eskadry Kościuszkowskiej.

Komendant CSWL Drawsko, płk Marek Gmurski, odczytał listu od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników projektu i uroczystości. Głos zabrał także dowódca batalionu 2-34 Armii Amerykańskiej, szkolącego się na poligonie drawskim, ppłk Kenneth Selby, który podziękował za tak wspaniałe upamiętnienie wspólnej historii i przyjaźni polsko - amerykańskiej.

Mural w Kaliszu Pomorskim już odsłonięty

Po ekumenicznym poświęceniu przez proboszcza parafii w Kaliszu Pomorskim księdza Tomasza Jaskółkę i kapelana amerykańskiego nastąpiło odsłonięcie muralu.  Mural odsłonili przedstawiciele oświaty, organu prowadzącego szkołę, samorządu lokalnego, Wojska Polskiego, Armii USA i służb mundurowych.

Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował uczniom - uczestnikom projektu i ich opiekunom: mjr rez. Andrzejowi Kowalewskiemu i Krzysztofowi Wójciakowi, pomysłodawcy muralu, za zaangażowanie w przygotowanie muralu i działania projektowe.

Mural w Kaliszu Pomorskim już odsłonięty

Za wsparcie projektu podziękował Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowi. Za pomoc w przygotowaniu muralu Prezesowi Zarządu firmy CEMABUD z Kalisza Pomorskiego Cezaremu Gozderze, konserwatorowi szkolnemu Władysławowi Sałachubowi oraz projektantom i twórcom muralu, artystom - plastykom: Małgorzacie Piłaszewicz i Mikołajowi Groblenemu.

Mural w Kaliszu Pomorskim już odsłonięty

Podziękował również zebranym za udział w uroczystości. Wyraził nadzieję, że mural „Eskadra Kościuszkowska” na trwałe wpisze się w krajobraz miasta i będzie w następnych latach trwałym elementem upamiętniającym polsko - amerykańską przyjaźń i współpracę.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej