Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Gminne Dożynki Drawska Pomorskiego – bawili się mieszkańcy całej gminy

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Dziesiątki atrakcji przygotowali organizatorzy gminnego święta plonów Drawska Pomorskiego. W tym roku dożynki gminne zorganizowano w sołectwie Gudowo.

O tym, że zbliża się święto rolników wiedzieli chyba wszyscy mieszkańcy gminy. To za sprawą wielkich ozdób, jakie stanęły w wielu punktach komunikacyjnych zarówno w mieście, jak i we wsiach sołeckich.  Wielkie i słomiane zwierzęta oraz wiejskie budowle przyciągały zarówno starszych, jak i młodszych. Nie zabrakło również informacji o wydarzeniu w socialmediach i stronach internetowych.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11. tradycyjną mszą świętą dziękczynną w intencji rolników. Odprawiona ona została w kościele świętej Barbary w Gudowie. Podczas mszy, którą celebrował ks. Dariusz Kwaśny poświęcony został tradycyjny wieniec dożynkowy. Tym razem wieniec został przygotowany wspólnie przez sołectwa z terenu gminy.

Po zakończeniu nabożeństwa spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy. Za nim, by tradycji stało się zadość, niosąc bochny chleba kroczyli starostowie dożynek – Krystyna Grzyb i Grzegorz Kruczek. W drodze na miejsce wydarzenia uczestnicy korowodu zatrzymali się na chwilę przy kamieniu upamiętniającym 700-lecie Gudowa, by odsłonić tablicę z historią wsi. Gudowo obchodziło swój jubileusz w roku ubiegłym, ale z uwagi na ówczesną sytuację epidemiologiczną nie udało się zorganizować obchodów.

Gdy korowód dotarł na plac dożynkowy odbyło się misterium chleba przygotowane przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim i Koło Gospodyń Wiejskich z Mielenka. W trakcie tradycyjnej uroczystości starostowie dożynek uroczyście przekazali bochen wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Burmistrza Drawska Pomorskiego Krzysztofa Czerwińskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim Ireneusza Gendka. Włodarze obdzielili nim wszystkich uczestników imprezy. W imieniu obecnych na uroczystości parlamentów podziękowania i życzenia rolnikom przekazała Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 

W rytmach oberka obtańczono również wieniec dożynkowy, a do tańca zaprosili gości członkowie zespołu Diabaz.

Tego dnia atrakcji było co niemiara.

  • Ogród Książki

Uczestnicy dożynek mogli spotkać się z Pyzą – bohaterką książki Hannny Januszewskiej w ramach kolejnego Rodzinnego Pikniku Literackiego - Ogród Książki. Do spotkania z Pyzą zaprosił dzieci Teatr Pana O z Poznania.  W strefie bajkolandii  bibliotekarze zabrali dzieci w świat bajek i bajeczek, organizowali konkursy czytelnicze i zabawy. Były to zabawy z książką "wierszykarnia", "Kufer pełen książek", bricolage, czyli tworzenie opowieści przy użyciu dostępnych rekwizytów. Podczas pikniku Pan O. zaprezentował także swoją książkę „Wyspa moich przyjaciół”. Młodzież mogła wziąć udział w turnieju gier mobilnych, w oparciu o stworzone w bibliotece gry, a osoby, które zdobyły najwięcej punktów, otrzymały atrakcyjne nagrody.

  • Narodowe Czytanie

To ogólnopolska akcja pod patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy i w tym roku w całej Polsce czytano „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.  Także w Gudowie na plenerowej scenie pojawiła się Dulska, Dulski, Hesia, Mela, Hanka  i Zbyszko, w których role wcielili się bibliotekarze i animatorzy, a potem zaproszeni do wspólnego czytania goście.

  • Moc talentów odkryta w Gudowie

W drugiej części placu dożynkowego Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim przygotował Piknik Artystyczny pn.”Kultura wielu pokoleń-dzień odkrywania talentów”. Piknik to finałowe wydarzenie projektu dofinansowanego ze środków MKDNiS  pochodzących  z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Edukacja Kulturalna, w którym udział wzięli trenerzy, instruktorzy animatorzy oraz uczestnicy  działań warsztatowych.

Animatorzy - pracownicy świetlic i bibliotekarze, którzy wcześniej sami byli uczestnikami cyklu szkoleń, zdobytą wiedzą i umiejętnościami podzielili się z mieszkańcami w swoim środowisku. Podczas pikniku natomiast zwiedzający mogli nie tylko podziwiać efekty ich wspólnej pracy, ale też samemu odkryć w sobie nowy talent. Przez cały dzień wszystkie stoiska były wręcz oblegane przez gości i była to także doskonała promocja nie tylko świetlic, ale też pracowni artystycznych działający w ośrodku kultury. Były warsztaty witrażu, tkactwa, makramy, wikliny, plecionkarstwa, ceramiki, technik artystycznych i plastycznych, filcowania, ebru i wiele innych. 

Cały czas podczas święta odbywały się warsztaty pieczenia chleba, podczas których każdy zainteresowany mógł spróbować przygotować swój prawdziwy chleb a miłośnicy kulinariów skosztować lokalnych potraw i specjałów przygotowanych przez sołectwa gminy Drawsko Pomorskie. Najmłodsi uczestnicy dożynek mogli poszaleć w specjalnej strefie z dmuchańcami i proszkami holi.

  • Bogaty program artystyczny

Wiele się działo także na scenie, na której wystąpił folkowy zespół Kanka Franka z Suwalszczyzny. Panie połączyły występ z warsztatami tradycyjnych tańców. Dzieci bawiły się podczas spektaklu „Pyza na polskich dróżkach” Teatru Pana O. Był piękny polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Diabaz. Diabaz zaprezentował również kujawiaka, suitę łowicką a przygrywała im kapela. Pieśni dożynkowe, ludowe i biesiadne prezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mielenka Drawskiego. Gwiazdą był Zespół Milano, który na scenie pojawił się dwukrotnie.

  • Konkursy i nagrody

Tego dnia nie zabrakło również konkursów i nagród. Docenione zostały najaktywniejsze i najładniejsze sołectwa gminy Drawsko oraz wybrano najsprawniejszą sołecką reprezentację, którą wyłoniono w Turnieju Sołectw. Komisja konkursowa powołana do konkursu „Najpiękniejsze sołectwo gminy Drawsko Pomorskie” postanowiła przyznać pierwszą nagrodę dla sołectwa Łabędzie, drugą dla sołectwa Konotop, a trzecią dla sołectwa Dołgie. Z kolei w konkurencjach sprawnościowych w turnieju sołectw najlepszą okazała się drużyna z Ostrowic.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej