Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Zabytki w Osieku Drawskim, Gudowie, Drawsku i Rydzewie będą remontowane ze wsparciem Pomorza Zachodniego

  • Napisane przez  WZP
Fot. WZP Fot. WZP
Zabytki z terenu powiatu drawskiego objęte wsparciem Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Prace konserwatorskie toczyć się będą m.in. w kościołach w Osieku Drawskim, Gudowie i Rydzewie. Dofinansowanie pozwoli też na przygotowanie niezbędnej dokumentacji dla budynku przy ul. Obrońców Westerplatte w Drawsku Pomorskim. W piątek, 3 września 2021 r. z beneficjentami konkursu Marszałka spotkała się Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska. Była to okazja do podpisania umów dotacyjnych o łącznej wartości 90 tys. zł.

W tym roku lista zabytków, które przejdą prace remontowe przekracza  70 pozycji, a łączna kwota przyznanego wsparcia to 1,8 mln zł. Z finansowej pomocy województwa korzystają m.in. gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne.  W piątek, 3 września 2021 r. kolejne  umowy z konkursu prowadzonego przez Urząd Marszałkowski podpisała członkini zarządu Anna Bańkowska. Dotyczyły one zabytków  z terenu powiatu drawskiego.

– Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel przeznaczyliśmy z budżetu województwa ok. 14 mln zł – wylicza Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
Zabytki w Osieku Drawskim, Gudowie, Drawsku i Rydzewie będą remontowane ze wsparciem Pomorza Zachodniego

Ze środków budżetu województwa zachodniopomorskiego Parafia Rzymskokatolicka  pw. św. Wojciecha BM  w Wierzchowie otrzyma 20 tys. zł dotacji. To pieniądze na naprawę fundamentów w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w miejscowości Osiek Drawski. Wymieniona zostanie też instalacja pozioma w zabytku z XVII w. z charakterystyczną drewnianą wieżą.

Natomiast Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla (Suliszewo) dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł przeznaczy na prace konserwatorskie przy emporze organowej z  XVI/XVII w. w kościele pw. św. Barbary w Gudowie. To II etap projektu.
Zabytki w Osieku Drawskim, Gudowie, Drawsku i Rydzewie będą remontowane ze wsparciem Pomorza Zachodniego

Kontynuowane będą też prace remontowe w kościele pw. Świętej Trójcy w Rydzewie. Świątynia została wybudowana prawdopodobnie XVI w. Pierwotnie była to salowa orientowana budowla wykonana z kamieni polnych. W 1785 roku dokonano jej przebudowy, podczas której w szczycie zachodnim wyprowadzoną ryglową wieże. W zabytku zaplanowano remont tynków zewnętrznych i wewnętrznych nawy kościoła, remont posadzki i stolarki. Wartość przyznanego wsparcia to 30 tys. zł.
Zabytki w Osieku Drawskim, Gudowie, Drawsku i Rydzewie będą remontowane ze wsparciem Pomorza Zachodniego

Środki z budżetu województwa pozwolą także na sporządzenie niezbędnej dokumentacji i ekspertyz technicznych oraz konserwatorskich dla zabytkowego budynku mieszkalnego przy ul. Obrońców Westerplatte 9B w Drawsku Pomorskim.
 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej