Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Ścianka berlińska: Co to takiego?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Ścianka berlińska:  Co to takiego?

Wykonanie głębokiego wykopu może mieć negatywny wpływ na stabilność terenu. W takiej sytuacji – kiedy istnieje uzasadniona obawa, że przeprowadzone prace budowlane rzeczywiście wpłyną na stabilność terenu lub z różnych względów chcemy „chuchać na zimne” – z pomocą przychodzą specjalne zabezpieczenia. Jedną z takich konstrukcji jest ścianka berlińska. Czym jest ścianka berlińska? Jak się ją wykonuje i jaką spełnia rolę podczas prac ziemnych i prac budowlanych?

Ścianka berlińska nazywana również obudową berlińską to konstrukcja będąca tymczasową obudową wykopu. Ściankę wykonuje się systematycznie w miarę postępu robót ziemnych. Jej zadaniem jest utrzymanie gruntu przed utratą stateczności, a więc osuwaniem się czy zapadaniem.

Skąd nazwa i jak powstaje ścianka berlińska?

Nazwa ścianki berlińskiej nie jest przypadkowa. Konstrukcję nazwano tak, ponieważ po raz pierwszy została wykorzystana w latach dwudziestych XX wieku przy budowie…, no właśnie berlińskiego metra.

Standardowo ścianka berlińska składa się z pionowych słupów, które – w zależności od konstrukcji – mogą być wykonane ze stali lub betonu. Słupy nazywa się kształtownikami, ponieważ mogą być wykonane z dwuteowników lub ceowników. Pozioma część ścianki rozpościerająca się między słupami nazywana jest opinką. Opinkę wykonuje się najczęściej z desek lub krawędziaków wykonanych z drewna. Zdarzają się również sytuacje, w których do budowy opinki wykorzystuje się stal lub żelbet. Aby wzmocnić obudowę berlińską, można wykorzystać rozpory pomiędzy przeciwległymi ściankami lub kotwienie osadzonych w ziemi słupów za pomocą kotew gruntowych.

Jakie są zalety i ograniczenia konstrukcji?

Jednym z ograniczeń konstrukcji jest konieczność zastosowania ciężkiego sprzętu do wykonania otworów pod słupy pionowe. Tam, gdzie wibromłoty mogłyby mieć niekorzystny wpływ na znajdujące się w pobliżu obiekty budowlane specjaliści korzystają z innych metod osadzania słupów – jedną z nich jest wiercenie otworów. Wiercenie jest bardziej czasochłonne, ale pozwala ograniczyć ryzyko ewentualnych szkód w otoczeniu do absolutnego minimum.

Kolejnym ograniczeniem ścianki berlińskiej jest lokalizacja wykopu. Jako że ścianka nie zatrzymuje wody nie nadaje się do zabezpieczania prac przy gruntach nawodnionych. Niewskazane jest również stosowanie obudowy berlińskiej na gruntach, które łatwo się osypują.

A co z zaletami? Ścianka berlińska pozwala ograniczyć koszt zabezpieczenia robót ziemnych i to znacząco. Można ją z łatwością dopasowywać do planu budowy czy stosować jako tymczasowe przedłużenie ściany szczelinowej. W sytuacji, w której niemożliwy jest demontaż słupów kotwionych lub demontaż opinki konstrukcję można potraktować jako traconą – nie wpływa ona negatywnie na realizowane w obrębie wykopu prace budowalne.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej