Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

#Czaplinek Pamięta

  • Napisane przez  Katarzyna Kibitlewska
#Czaplinek Pamięta

1 sierpnia stowarzyszenie Bastion Czaplinek zorganizowało obchody 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00, w godzinę „W”, o której 1 sierpnia 1944 roku powstańcy rozpoczęli walkę, na rynku rozbrzmiały syreny. Jednocześnie miało miejsce odpalenie rac dymnych, a następnie uroczyste podniesienie flagi przez strażaków OSP.

Uroczystości poprowadził wiceprezes stowarzyszenia Bastion Jan Grzymała, wyrażając ogromną wdzięczność za kultywowanie patriotyzmu wśród najmłodszego pokolenia. Podziękował również zebranym mieszkańcom i turystom za liczne przybycie wraz z całymi rodzinami na czaplinecki rynek.

Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku Michał Olejniczak, a krótką modlitwę odmówił ksiądz proboszcz Andrzej Mimier.

Tuż po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, delegacja stowarzyszenia Bastion Czaplinek oraz delegacja władz miasta zastępca burmistrza Czaplinka Małgorzata Fedorowiat-Nowacka oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku Michał Olejniczak wraz z księdzem proboszczem Andrzejem Mimierem złożyli kwiaty i znicze przy kotwicy, symbolu Polski Walczącej.

Następnie pan Jan Grzymała opowiedział o akcji "Barykada Pamięci", która miała na celu, zachęcenie do uczestnictwa w uroczystościach. Na terenie miasta rozłożone zostały 63 cegły symbolizujące 63 dni trwania Powstania Warszawskiego, które zachęcały do wzięcia udziału w obchodach powstania warszawskiego.

„Chcieliśmy w ten sposób dotrzeć do szerszej grupy osób i zachęcić do uczestnictwa w obchodach Powstania warszawskiego. Powstańcy budowali barykady w obronie przed agresorem, my zbudowaliśmy "barykadę pamięci" z tych symbolicznych cegiełek.” Akcja spotkała się z pełnym odzewem. Widok rodzin z dziećmi, które w podniosłej chwili podczas uroczystości przy dźwiękach werbli składały pod symbolem Polski Walczącej przyniesione cegłówki, napawa radością” powiedział Jan Grzymała.

Jednym z punktów uroczystości było śpiewanie pieśni powstańczych. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe magnesy „#Czaplinek Pamięta”.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej