Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

W naszym powiecie lody groźne dla zdrowia

  • Napisane przez  DSI
Obraz Steve Buissinne z Pixabay Obraz Steve Buissinne z Pixabay

Lody z automatów zostały przez zachodniopomorskie sanepidy. Efekt? W wielu przypadkach punkty, które zostały poddane kontroli, nie spełnia podstawowych wymogów sanitarnych. Niestety takie automaty do lodów znaleziono także w naszym powiecie drawskim.

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie polecił Państwowym Powiatowym Inspektorom Sanitarnym z terenu województwa zachodniopomorskiego przeprowadzenie wyrywkowych kontroli automatów do lodów wraz z poborem próbek do badań laboratoryjnych. Do kontroli wytypowano 50 obiektów zlokalizowanych w miejscach zwiększonej obecności turystów.

Do badań mikrobiologicznych pobrano łącznie 250 próbek z 50 partii lodów z automatu.

Lody z automatu badane są w kierunku bakterii chorobotwórczych tj. Salmonella oraz Listeria monocytogenes oraz w kierunku mikroorganizmów wskaźnikowych tj. bakterii Enterobacteriacae. Próbki lodów nie były kwestionowane w zakresie wykonywanych badań mikrobiologicznych w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, natomiast 115 próbek z 23 partii zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae.

Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej- informuje Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie

Bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są bakteriami chorobotwórczymi. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo - jelitowe.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie wskazał, że w zależności od poziomu zanieczyszczenia jak również wyników wcześniejszych kontroli u danego przedsiębiorcy podejmowane były różne działania nadzorowe:

  • wydano 16 decyzji administracyjnych z rygorem natychmiastowej wykonalności zakazujących produkcji i wprowadzania do obrotu lodów do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań, przeprowadzenie skutecznych procesów mycia i dezynfekcji sprzętu, powierzchni produkcyjnych oraz przedłożenia wyników badań potwierdzających ich skuteczność, przeprowadzenie ponownych szkoleń personelu.

  • poinformowano 7 przedsiębiorców o wynikach badań oraz o konieczności wzmożenia reżimu sanitarnego w celu wyeliminowania wszelkich zanieczyszczeń.

Za zakwestionowane wyniki badań przedsiębiorcy zostaną obciążeni ich kosztami oraz kosztami kontroli sprawdzających. Kontrole sprawdzające będą przeprowadzane sukcesywnie, a ich wyniki zostaną uwzględnione w kolejnych planach urzędowych kontroli.

PSSE Drawsko Pomorskim pobrała i przebadała 5 próbek w lodziarniach. Niestety wszystkie zostały zakwestionowane.

Zestawienie wyników badań mikrobiologicznych próbek lodów.

Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

Liczba pobranych próbek

Liczba próbek zakwestionowanych

PSSE Białogard

5

0

PSSE Choszczno

5

0

PSSE Drawsko Pom.

5

5

PSSE Goleniów

5

0

PSSE Gryfice

20

15

PSSE Gryfino

10

0

PSSE Kamień Pom

20

10

PSSE Kołobrzeg

20

10

PSSE Koszalin

25

5

PSSE Łobez

10

5

PSSE Myślibórz

5

0

PSSE Police

15

5

PSSE Pyrzyce

5

0

PSSE Sławno

20

20

PSSE Stargard

10

0

PSSE Szczecin

20

15

PSSE Szczecinek

10

10

PSSE Świdwin

10

0

PSSE Świnoujście

25

15

PSSE Wałcz

5

0

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej