Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Jak poznać, że jest się alkoholikiem?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Grafika: pexels.com Grafika: pexels.com

Alkoholizm jest bardzo niebezpieczną chorobą. Nieleczona może zawładnąć całym naszym życiem i skutecznie nas ubezwłasnowolnić. Niekiedy może nawet doprowadzić do śmierci. Nie można więc bagatelizować żadnych symptomów, które mogą świadczyć o tym, że mamy problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Co robić, kiedy zauważymy u siebie problem? Jakie objawy mogą o nim świadczyć? Podpowiadamy.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm nazywany jest zespołem uzależnienia od alkoholu. Jest to zespół zjawisk fizjologicznych, jak również poznawczych oraz behawioralnych nad którymi dominuje właśnie picie alkoholu. Sięganie po niego staje się niemalże kwestią nadrzędną, ilość wypitych napojów wyskokowych wymyka się spod kontroli. Nie bez znaczenia pozostaje także ciągła potrzeba picia, co nazywamy tak zwanym głodem alkoholowym. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą. Nieleczona możne doprowadzić nawet do śmierci. Pamiętajmy o tym, że nie można jej całkowicie wyleczyć, ale można zatrzymać jej postęp. Alkoholikiem zostaje się po prostu do końca życia. Trzeba wiele pracy nad sobą i otoczeniem, aby móc normalnie funkcjonować, jednak przy zaangażowaniu i chęci jest to jak najbardziej możliwe. Bardzo pomocne w osiągnięciu takiego celu są ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych.

Dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu?

Przyczyn uzależnienia od alkoholu jest wiele. Wśród nich można wymienić zarówno czynniki biologiczne, jak i społeczne czy też psychiczne. Wystarczy, że wystąpi chociażby jeden z nich i ryzyko pojawienia się u nas choroby jest po prostu duże. Alkohol często jest ucieczką od problemów. Często stanowi ukojenie w ciężkich sytuacjach. Innym razem stanowi dodatek do spotkań towarzyskich i niepostrzeżenie staje się częścią naszej codzienności. Najważniejsze, aby w odpowiednim momencie zareagować i powiedzieć sobie stop.

Jak poznać, że ma się problem z alkoholem?

Wśród objawów, jakie mogą świadczyć o tym, że mamy problem z alkoholem można wymienić chociażby to, że nie jesteśmy w stanie kontrolować ilość spożytych napojów wyskokowych. Nie bez znaczenia pozostaje także przymus picia czyli tak zwany głód alkoholowy. Niepokojący jest także zespół abstynencyjny, który objawia się m.in. skokami ciśnienia tętniczego, zalewanie potem, wymiotami oraz nudnościami Mogą pojawić się także zaburzenia rytmu serca. Nie można bagatelizować również stanów depresyjnych oraz otępienia alkoholowego.

 

Alkoholizm to groźna choroba, której absolutnie nie można bagatelizować. Jeśli uświadomimy sobie, że mamy problem i konsekwentny sposób podejmiemy walkę o to, aby normalnie funkcjonować, to mamy na to ogromne szanse.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej