Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Transport zwłok z zagranicy do Polski - procedury

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Transport zwłok z zagranicy do Polski - procedury

W przypadku gdy śmierć nastąpi w domu za granicą należy w pierwszej kolejności powiadomić przychodnię bądź szpital odpowiedzialny za rejon miasta w którym nastąpił zgon. Lekarz stwierdza zgon a ciało zostaje przetransportowane do kostnicy szpitala w celu ustalenia przyczyny zgonu. Jeżeli rodzina zmarłego decyduje się na transport zwłok z zagranicy do Polski należy skontaktować się z firmą pogrzebową świadczącą takie usługi.

Procedury

Firma pogrzebowa po kontakcie z lekarzem który stwierdził zgon otrzymuje kartę zgonu na podstawie której występuje do urzędu miasta bądź starostwa powiatowego o pozwolenie na transport zwłok z zagranicy do Polski. W następnej kolejności należy zarejestrować śmierć na podstawie otrzymanych dokumentów od lekarza. W wielu krajach istnieje możliwość zarejestrowania jej online bądź telefonicznie. Po otrzymaniu aktu zgonu należy udać się do tłumacza przysięgłego aby przetłumaczyć go na język Polski. Zazwyczaj jest możliwość wystawienia międzynarodowego aktu zgonu, jeżeli na dokumencie zawarte są informacje w języku Polskim nie trzeba tłumaczyć aktu.

Transport zmarłego

Po przybyciu po odbiór zmarłej osoby należy uzyskać również dokument zezwalający na opuszczenie ciała z terenu kraju w którym nastąpił zgon. Pracownicy domu pogrzebowego muszą odebrać wszystkie dokumenty związane ze śmiercią i przedłożyć je w konsulacie RP w celu uzyskania pozwolenia konsula na przetransportowanie ciała bądź urny z prochami do Polski i pochówek na wskazanym cmentarzu.

Transport zwłok z zagranicy do Polski - procedury

Rozbieżności w przepisach w różnych krajach

W każdym landzie w Niemczech pozyskiwanie dokumentów jest rozbieżne. Częściowo jest możliwość wizyty osobistej, częściowo nie. Często do wyrobienia aktu zgonu należy przedłożyć również odpis aktu urodzenia i zawarcia związku małżeńskiego ale też nie we wszystkich landach. Dodatkowo w urzędzie miasta czasem można uzyskać leisen pass wraz z aktem zgonu a niekiedy należy udać się do specjalnie do tego powołanej placówki.
Jest przy tym sporo poszukiwań właściwego urzędnika odpowiedzialnego za sprawę. Aby zacząć procedurę sprowadzenia zwłok z zagranicy należy się odpowiednio przygotować tak aby sprawa została przeprowadzona możliwie szybko i bez komplikacji.

W związku z panującą pandemią wiele urzędów za granicą dostosowały się do obostrzeń dzięki czemu istnieje możliwość kompletowania podpisanych elektronicznie dokumentów. Znacznie ułatwia to pracę i skraca czas całego procesu sprowadzenia zwłok z zagranicy. 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej