Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Charakterystyka umowy przedwstępnej sprzedaży domu

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Sprzedaż domu to często bardzo skomplikowana kwestia, która wymaga dużej ilości czasu, aby dopełnić wszelkich formalności. Rzadko bowiem zdarzają się klienci, którzy zdecydowani są zapłacić za dom niemalże od ręki. Zabezpieczeniem przeprowadzenia transakcji w przyszłości ma być umowa przedwstępna sprzedaży. Jak ją sporządzić i na co zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest umowa przedwstępna sprzedaży?

Umowę sprzedaży mieszkania czy domu możemy podzielić na dwa rodzaje: przedwstępną oraz przyrzeczoną. Umowa przyrzeczona jest końcowym dokumentem, który w gruncie rzeczy przenosi własność nieruchomości na drugą osobę. Tymczasem umowa przedwstępna takiej właściwości nie posiada. Stanowi ona jednak swego rodzaju zabezpieczenie dla obu stron transakcji. Kiedy warto podpisać umowę przedwstępną sprzedaży domu? Na przykład wtedy, gdy kupiec nie posiada wystarczająco dużo środków finansowych, aby zapłacić za nieruchomość od ręki. Często musi on dopełnić wielu formalności, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Umowę przedwstępną warto również zawrzeć, gdy sprzedający chce zabezpieczyć swoje interesy, jednak nie może w danym momencie udostępnić nieruchomości. Umowa przedwstępna sprzedaży domu może być sporządzona w formie aktu notarialnego, lecz równie dobrze strony mogą ją podpisać bez udziału prawnika.

Jak wygląda umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna powinna zawierać wszystkie elementy, które pozwalają zidentyfikować sprzedającego, nabywcę czy samą nieruchomość. Dodatkowo powinna być podana jej cena oraz termin realizacji umowy przyrzeczonej. Strony powinny również określić wysokość zadatku (jeśli takowy został wpłacony) oraz ewentualne skutki odstąpienia od umowy. Niektóre z nich określone są bezpośrednio w przepisach, dlatego nie trzeba o nich wspominać w umowie. Strony, w razie niewykonania umowy, mogą bowiem domagać się zapłaty odszkodowania lub dochodzić prawa do realizacji umowy przyrzeczonej na drodze sądowej. Niemniej jednak obie strony, zgodnie z zasadą swobodnego zawierania umów, mogą omówić jeszcze inne kary umowne, jeśli dodatkowo chcą się zabezpieczyć. 

Z pomocą prawnika

Strony mają prawo skonstruować umowę przedwstępną sprzedaży domu czy mieszkania samodzielnie. Niemniej jednak nawet, jeśli decydują się na podpisanie jej u notariusza, to wcześniej dobrze jest skonsultować jej treść z adwokatem lub radcą prawnym. Umowa przedwstępna nie jest bowiem dokumentem podpisywanym jedynie pro forma, który w każdym momencie można wypowiedzieć. Wręcz przeciwnie, pomimo że umowa ta nie przenosi praw do zarządzania nieruchomością jako właściciel, to w gruncie rzeczy może ona wywołać wiele różnego typu skutków natury prawnej. Strony są bowiem zobowiązane umową do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. W razie niewywiązania się ze swoich obowiązków lub wywiązania się w innym terminie czy po innej cenie, druga strona może domagać się nie tylko odszkodowania, ale i wytoczyć proces sądowy. Dlatego też wszelkie zapisy umowy oraz konsekwencje jej podpisania wcześniej skonsultować ze specjalistą. 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej