Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

W Drawsku się udało. Radna Ewa Sobczak chce takiej inicjatywy w Czaplinku

  • Napisane przez  DSI
Obraz NickyPe z Pixabay Obraz NickyPe z Pixabay

W lutym w Drawsku Pomorskim została przyjęta uchwała  w sprawie zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży za rok 2021. Uchwała dotyczy przedsiębiorców prowadzących punkty sprzedaży na terenie gminy Drawsko Pomorskie. Inicjatorzy chcieli również, aby miasto dokonało częściowego zwrotu pobranej opłaty jednorazowej.

Taka uchwała ma pomóc restauratorom w czasie pandemii i lockdownu. Uchwała była inicjatywa społeczną.

Z inicjatywą podobnej uchwały wystąpiła w Czaplinku radna Ewa Sobczak. 3 marca złożyła interpelację w sprawie wsparcia właścicieli restauracji, barów i pubów w trudnych czasach pandemii koronawinisa i wprowadzeniu ulgi polegającej na zwolnieniu ich z opłat za sprzedaż alkoholu do końca lockdownu.

W imieniu gestorów branży gastronomicznej z terenu gminy Czaplinek zwracam się z prośbą o wsparcie właścicieli restauracji, barów i pubów w trudnych czasach pandemii koronawinisa i wprowadzeniu ulgi polegającej na zwolnieniu ich z opłat za sprzedaż alkoholu do końca lockdownu. Lokale gastronomiczne nie mogą działać od kilku miesięcy, a wcześniej działały w ograniczeniach sanitarnych. Zgodnie z prawem, każdy kto prowadzi sprzedaż alkoholu, musi do 31 stycznia opłacić koncesję na alkohol na 2021 r. Samorządy mogą zwolnić przedsiębiorców z tej opłaty lub ją zmniejszyć, a także wydłużyć termin płatności. Dzieje się tak na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z ustawą, do końca stycznia lokale gastronomiczne, które sprzedają alkohol, muszą złożyć do samorządów odpowiednie oświadczenia ile sprzedały alkoholu w 2020 r. i jakiego (istnieje podział na napoje alkoholowe i alkohol wysokoprocentowy), a następnie uiścić na tej podstawie opłatę za koncesję na 2021 r. Zwolnienie z całości opłaty koncesyjnej umożliwia znowelizowana ustawa O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-l 9, która weszła w życie z dniem 26 stycznia br – pisze w interpelacji radna Rady Miejskiej w Czaplinku Ewa Sobczak

Jest odpowiedz Burmistrza

Na interpelację odpowiedział już Marcin Naruszewicz, Burmistrz Czaplinka. Wskazuje, że istnieje taka możliwość zwolnienia z opłaty, jednak pozostaje to w kompetencji Rady Miejskiej.

Istnieje możliwość zwolnienia z opiaty za sprzedaż napojów alkoholowych lub też przedłużenia terminu na jej wniesienie. Decyzja w tym zakresie leży po stronie Rady Miejskiej nie zaś Burmistrza – czytamy w odpowiedzi Burmistrza Czaplinka.

Chodzi o kwotę 37 tys. zł. w 2021 roku.

Burmistrz w swoim piśmie wskazał również, że nikt z przedsiębiorców nie wystąpił o zwolnienie lub też o przesunięcie terminu opiaty.

W związku z powyższym uważam, że nie ma konieczności, abym wnosił pod obrady Rady Miejskiej projekt takiej uchwały – odpowiada włodarz miasta.

Burmistrz wskazuje, że jest to kwota dochodów jaka została zaplanowana na profilaktykę i leczenie uzależnień w budżecie Gminy Czaplinek uchwalonym na rok 2021.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej