Kaczki karmią? Setki bułek i bochenków nad Wąsawą w Złocieńcu.

  • Napisane przez  DSI
Kaczki karmią? Setki bułek i bochenków nad Wąsawą w Złocieńcu.

Mieszkańcy zwrócili naszą uwagę na sytuację jaka w zaistniała nad rzeką Wąsawą w Złocieńcu.

Nad brzegiem lewego dopływu Drawy wyrzucono setki różnego rodzaju bułek, bochenków chleba i pieczywa. Wszystko to wygląda tak jakby pochodziło z piekarni lub sklepu i raczej nie wygląda na bezmyślne dokarmianie.

Materiał na pewno zainteresuje Straż Miejską w Złocieńcu oraz wydział ochrony środowiska, bo przecież na tym śmietniku będzie żerować ptactwo, co nie będzie dla zdrowia ptaków z korzyścią.

Kaczki karmią? Setki bułek i bochenków nad Wąsawą w Złocieńcu.
Pieczywo wyrzucone nad Wąsawą

Dlaczego nie wolno dokarmiać ptaków chlebem ?

Pieczywo wbrew popularnemu przekonaniu nie jest właściwym składnikiem diety ptkaów. Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek i innych poważnych schorzeń

Dlaczego chleb jest szkodliwy dla ptaków?

Zawiera bardzo dużo soli, której ptaki nie powinny jeść, gdyż prowadzi to do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów. Poza tym szybko chłonie wodę i łatwo pleśnieje.

Kaczki karmią? Setki bułek i bochenków nad Wąsawą w Złocieńcu.
Pieczywo wyrzucone nad Wąsawą

Chleb szkodzi nie tylko ptakom, ale też całym ekosystemom. Według ekologów, gnijące pieczywo powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które z kolei pochłaniają tlen, a gnijąc wydzielają toksyny groźne dla ryb.

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki zimą. Fot. Adam Cygan

Przede wszystkim, jeśli decydujemy się  na dokarmianie musimy to robić konsekwentnie, gdyż ptaki przyzwyczajają się do dokarmiania i wracają na miejsce, gdzie dostały pożywienie, nawet ze znacznej odległości. Jeśli nie znajdą nic do jedzenia, wyczerpane i zmarznięte mogą już nie mieć energii na dalsze poszukiwania. Dlatego, aż do ocieplenia, należy uzupełniać karmniki i poidełka na wodę Powinniśmy dokarmiać ptaki naturalnym pokarmem, który nie może być wilgotny, spleśniały, nieświeży, solony ani przyprawiany. Nie należy stosować produktów, które są szkodliwe dla ptactwa, np.: pieczywa, ciast, wędlin czy żółtego sera.

Najbardziej pożądane są:

  • słonecznik łuskany lub w łupinie,
  • każdy rodzaj ziarna (sezam, siemię lniane, tłuczone orzechy),
  • płatki owsiane niesłodzone, skropione olejem,
  • jabłka, gruszki, banany, rodzynki,
  • słonina (niewędzona, niesolona).

Kaczki i łabędzie można dokarmiać ziarnami zbóż, pestkami dyni, kukurydzą czy otrębami. Korzystne będą także drobno pokrojone warzywa (surowe bądź gotowane, ale bez dodatku soli), na przykład marchewka, kapusta czy buraki pastewne. Pamiętajmy, że dokarmianie ptaków wodnych jest wskazane tylko w okresach silnych mrozów, kiedy powierzchnia wody skuta jest lodem przez kilka, kilkanaście dni.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej