Czy warto skorzystać z usług firmy sprzątającej w branży produkcyjnej

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Czy warto skorzystać z usług firmy sprzątającej w branży produkcyjnej

Hale produkcyjne i zaplecza, magazynowe i pracownicze w zakładzie produkcyjnym to pomieszczenia, które muszą być utrzymywane w czystości i porządku ze względu na obowiązujące zasady BHP oraz zachowanie odpowiedniej jakości komponentów do wytwarzania i gotowych produktów. Czystość w każdej fabryce jest też jednym z podstawowych warunków komfortu pracy. Czy warto zatrudnić do tego firmę sprzątającą?

Sprzątanie hal produkcyjnych i zaplecza

Hale produkcyjne powinny być sprzątane codziennie po zakończeniu pracy, a w zakładach o systemie pracy ciągłej – bez wstrzymywania produkcji. Codzienne czyszczenie hali z brudu i kurzu nie jest jednak wystarczające. W trosce o czystość, a w niektórych wypadkach także nieskażenie produktów, konieczne jest także czyszczenie elementów infrastruktury. Wykonanie większości tych prac wymaga użycia specjalistycznych maszyn i urządzeń. Hale produkcyjne mają zazwyczaj duże powierzchnie i wysokości. Do ich dokładnego czyszczenia niezbędny jest profesjonalny sprzęt i odpowiednio wyszkolona obsługa.

Czyszczenie hal produkcyjnych obejmuje:

  • Sufity i konstrukcje podsufitowe – można je wyczyścić z użyciem samojezdnych podestów, dzięki czemu nie ma potrzeby przestoju w produkcji
  • Ściany – odkurzanie, mycie, odtłuszczanie
  • Okna i oświetlenie – przeszklenia i luksfery, obudowy lamp
  • Linie produkcyjne, maszyny i urządzenia produkcyjne – czyszczenie poszczególnych stanowisk pracy, taśmociągów, form, obudowy maszyn i urządzeń
  • Pozostałą infrastrukturę – grzejniki, klimatyzatory, wentylację, wyciągi, korytka przewodowe, itp.
  • Posadzki – zamiatanie, mycie, konserwację.

Sprzątanie zaplecza pracowniczego jest równie ważne, jak pomieszczeń produkcyjnych. Obejmuje odkurzanie biura, mycie i odkurzanie szatni, mycie i odkażanie łazienek i WC, ewentualnie także łaźni, stołówki oraz mycie ciągów komunikacyjnych. Do tych prac przeznaczone są profesjonalne odkurzacze do pracy na sucho i mokro, myjki i parownice.

Dezynfekcja hali produkcyjnej

W halach dodatkowo wykonywana jest dezynfekcja według wskazań i wymogów norm mikrobiologicznych. Przeprowadza się ją na dwa sposoby:

  • Metoda natryskowa – jest to nanoszenie na powierzchnię płynu dezynfekującego, posiadającego odpowiednie certyfikaty. Płyn nanoszony jest za pomocą rozpylacza, a w trudno dostępnych miejscach ręcznie. Po wykonaniu dezynfekcji pomieszczenie i maszyny mogą być użytkowane już po upływie 15 minut. Metoda ta ma zastosowanie w różnych halach produkcyjnych
  • Metoda ozonowania – jest to metoda ekologiczna, polegająca na rozpyleniu w pomieszczeniu ozonu (O3) – alotropowej odmiany tlenu, posiadającej silne własności aseptyczne. Ozon zabija bakterie, grzyby i wirusy, w tym także koronawirusa. Jest całkowicie bezpieczny. Po ozonowaniu, podobnie jak po dezynfekcji chemicznej, już po 15 minutach można użytkować pomieszczenie.

Dezynfekcja wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu i odpowiedniego ubioru ochronnego dla osób wykonujących zabieg; muszą one być dokładnie przeszkolone w tym zakresie.

Opłacalność outsourcingu

Konieczność zastosowania różnorodnego sprzętu i zatrudnienia fachowej obsługi wskazuje, że dla kierownictwa zakładu produkcyjnego zdecydowanie bardziej opłacalne jest zlecenie sprzątania firmie zewnętrznej. Współpraca w systemie B2B bazuje na rozliczaniu się za wykonanie usług wyszczególnionych w umowie. Zleceniodawca nie musi ponosić kosztów zatrudnienia własnego personelu, szkoleń, urlopów, itp., nie musi kupować drogich maszyn i urządzeń lub opłacać ich leasingu, kupować środków czystości i preparatów odkażających. Firmy sprzątające dysponują profesjonalnym sprzętem, jak maszyny sprzątające Numatic do hali produkcyjnej czy wózki do sprzątania innych pomieszczeń zapleczowych, a także odpowiednimi dla tego sprzętu środkami czystości.

Wynajęcie firmy sprzątającej do czyszczenia hali produkcyjnej, magazynów i pomieszczeń pracowniczych jest zatem nie tylko wygodniejsze dla zleceniodawcy z wymienionych powodów, ale także tańsze, niż utrzymywanie własnego personelu sprzątającego. Ceny usług liczone są zwykle w metrach kwadratowych za miesiąc. Sprzątanie hal produkcyjnych i magazynowych kosztuje od około 2 do 6 zł, w zależności od wielkości powierzchni i stopnia zabrudzenia. Przyjmując, że hala produkcyjna ma 3000 m2 powierzchni, a cena sprzątania metra kwadratowego wynosi 4 zł, miesięczny koszt jej sprzątania wynosi 12 tys. zł. Sprzątanie powierzchni zapleczowej jest nieco droższe, ale jest ona mniejsza. Jeżeli opłata za wszystkie usługi sprzątania firmy produkcyjnej wyniesie nawet 25 tys. zł, to jest to i tak opłacalne w porównaniu z zatrudnieniem własnego personelu sprzątającego, opłatami leasingowymi i zakupem środków czystości.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej