Planujesz zakup działki pod budowę domu? Zwróć uwagę na 5 ważnych kwestii!

  • Napisane przez  Artykuł partnera
Planujesz zakup działki pod budowę domu? Zwróć uwagę na 5 ważnych kwestii!

Decyzję o kupnie działki budowlanej warto podjąć po dokładnym rozważeniu wszystkich za i przeciw. Jest to spora inwestycja, bardzo trudna, często nawet trudniejsza niż zakupienie gotowego domu stojącego na już przynależącej do niego ziemi. Istnieją pewne kwestie, na które warto szczególnie zwrócić uwagę.

1. Teren do zabudowy - czy na pewno?

Nawet jeśli informacja w rejestrze gruntów definiuje naszą działkę jako budowlaną, warto dowiedzieć się, czy na pewno jest ona dopuszczona pod teren do zabudowy i jaka zabudowa jest dopuszczalna. W tym celu najlepiej jest się udać do gminnego wydziału architektury i urbanistyki, gdzie powinniśmy uzyskać wszelkie niezbędne informacje - to właśnie tam wydawane są wszystkie decyzje o warunkach zabudowy. Sposób zabudowy i zagospodarowania działki budowlanej powinien być zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zyskamy w ten sposób pewność, że postawiony na działce budynek nie będzie naruszał przepisów, a sam teren nie zostanie zakwestionowany w przyszłości jako budowlany, co mogłoby skutkować nawet koniecznością wyburzenia budynku.

2. Jak dojechać do działki?

Kwestię dojazdu rozumiemy zwykle jako dotyczącą długości czasu dojazdu czy perspektywy pokonania zakorkowanego wyjazdu z miasta. Często zapominamy o tym, co znajduje się tuż pod naszym nosem. Chodzi o  dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, działka budowlana koniecznie powinna posiadać taki dostęp. Sam dojazd do drogi publicznej nie może być mniejszej szerokości niż 3 metry. Zamiennie można spotkać się zamiast dojazdu z tzw. ciągiem pieszo-jezdnym, ale z kolei jego minimalna szerokość to 5 metrów. Upewnijmy się, czy dostęp do drogi publicznej rzeczywiście jest zapewniony.

3. Kwestia doprowadzenia mediów

To, czy działka jest uzbrojona, można sprawdzić we wspomnianym gminnym wydziale architektury i urbanistyki - czy to w decyzji o warunkach zabudowy, czy na wypisie z planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli okaże się, że do działki nie są doprowadzone media, trzeba to będzie zrobić na własny koszt. Jeżeli mamy pilne prace organizacyjne czy budowlane, ale media nie są jeszcze w pełni podciągnięte, na czas podłączenia np. kanalizacji przydatne mogą okazać się toalety przenośne, które tymczasowo pozwolą zachować komfort higieniczny czy zwyczajną wygodę załatwiania potrzeb fizjologicznych. Innym pomysłem na przetrwanie trudnego okresu bez mediów jest np. wykorzystanie agregatu prądotwórczego.

4. Co z już istniejącymi budynkami?

Może się zdarzyć, że na działce stoi już jakiś budynek, którego chcemy się pozbyć. Najczęściej są to stare budynki gospodarcze czy niewielkie altanki pełniące rolę graciarni. W pierwszym przypadku najprawdopodobniej będziemy potrzebowali pozwolenia na rozbiórkę - wszystkie bowiem obiekty, których wybudowanie wymagało pozwolenia na budowę, wymagają również uzyskania pozwolenia w przypadku ich rozbiórki. Inaczej jest w przypadku altanek, które są na tyle prowizoryczne, że nie wymagały nawet zgłoszenia ich budowy. Niezależnie od tego czy rozbiórki dokonujemy uzyskując wcześniej pozwolenie, czy pozbywamy się jedynie postawionego naprędce z kilku desek składzika, do pozbycia się niepotrzebnych materiałów porozbiórkowych wykorzystać możemy usługę jaką jest wywóz gruzu Poznań

5. Lokalizacja

Jeżeli uda nam się spełnić marzenie o idealnej lokalizacji działki pod przyszły dom, upewnijmy się, co jeszcze oznacza w praktyce takie jej usytuowanie. Jeśli marzył nam się dom pod lasem, musimy pamiętać, że być może będziemy cieszyć się ciszą i spokojem, ale też istnieje ryzyko, że podczas spaceru napotkamy dzikie zwierzęta. Jeżeli chcieliśmy działkę w bliskiej odległości od miasta, tak aby szybko dojeżdżać do pracy, to minusem może być nieco mniej świeże powietrze niż to, którym oddychalibyśmy zupełnie z dala od centrum.

Decydując się na działkę budowlaną zawsze bardzo dokładnie sprawdźmy, z jaką ziemią mamy do czynienia, zarówno pod względem formalnym jak i praktycznym. Warto nie spieszyć się, dać sobie wystarczająco dużo czasu, aby na spokojnie przeanalizować dokumenty, przyjrzeć się samej lokalizacji i sporządzić plan na kolejne etapy budowlanej inwestycji. Przeanalizujmy wszystko, co będzie nam potrzebne w przyszłości, począwszy od kontaktów do architektów aż po nawet takie szczegóły jak kontener na gruz Poznań, aby nic nas nie zaskoczyło. Ziemie zwykle kupuje się na lata, zatem od tego, jak wybierzemy, a następnie - jak przygotujemy się do budowy - będzie zależał komfort naszego przyszłego zamieszkania.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej