Jakie osłony wybrać do uprawy nowalijek

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Grafika: materiał partnera Grafika: materiał partnera

Nowalijki to młode, świeże i zdrowe warzywa takie jak: pomidory, rzodkiewka, ogórki, sałata, marchew. Także szczypiorek, natka pietruszki i cebula dymka. Dostarczają nam porcje witamin, wzmacniają osłabiony po zimie organizm. Coraz częściej są uprawiane na bazie naturalnych nawozów, bez konieczności użycia szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Jednak nowalijki z ekologicznych upraw są bardzo drogie, dlatego warto pomyśleć o własnej hodowli. Warto w tym celu zerknąć na stronę Ogarnij Ogród jako portal ogrodniczy z cennymi radami na temat uprawy nowalijek pod osłonami. Znajdziesz tam porady, jak krok po kroku założyć hodowlę warzyw dostosowanych do warunków i indywidualnych potrzeb. 

Najważniejsze w uprawie nowalijek i doborze osłon są:

  • wybór miejsca, które przeznaczymy pod uprawę, i warzyw, które tam będziemy uprawiać;
  • osłony muszą być szczelne oraz muszą dobrze przepuszczać światło słoneczne;
  • gleba pod nimi powinna być odpowiedniej jakości i właściwie nawożona.

Najlepsze stanowiska do uprawy nowalijek to te znajdujące się na płaskim, osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym terenie. Warto zadbać o płodozmian i unikać upraw pod folią w tym samym miejscu przez kilka lat pod rząd.

Jakie osłony wybrać do uprawy nowalijek

Pracę pod osłonami należy rozpocząć od przygotowania gleby. Pierwszy etap wykonuje się już jesienią i polega na głębokiej orce. Dzięki orce wiosną wystarczy użyć tylko kultywatora. Istotne jest, aby na parę dni przed siewem zruszyć i wyrównać glebę i wyrównać ją. Bardzo dobrym nawozem organicznym stosowanym w tej fazie jest ziemia kompostowa. Przed samym już siewem z kolei zaleca się użycie nawozów mineralnych fosforowo-potasowych i azotowych.

Pod niskimi osłonami można uprawiać: rzodkiewkę, sałatę, bób, kapustę, ogórki i pomidory te niskie, bezpalikowe. Pod koniec lutego przeważnie wysiewa się bób i sałatę. Pod koniec marca - rzodkiewkę, marchew, buraki, pietruszkę. 

Tunele foliowe wymagają zastosowania lekkiej konstrukcji – stelażu najczęściej z metalowych rurek na których rozpościera się folię. Ich główne zalety:

  • można budować tunele o różnych rozmiarach, wedle naszych potrzeb;
  • tunele dają możliwość wietrzenia upraw, dzięki czemu mogą być stosowane przez cały sezon, nawet w okresie letnich upałów;
  • można w nich uprawiać rośliny osiągające większe rozmiary, np. ogórki, paprykę, pomidory.

Rozkładając folię, trzeba pamiętać o pozostawianiu odkrytej gleby. Ogarnij Ogród jako portal ogrodniczy z cennymi radami na temat uprawy nowalijek pod osłonami pomoże wybrać dokładne odstępy w poszczególnych osłonach. Owe odstępy zapewnią ziemi właściwej wilgotność, a z kolei woda z opadów będzie miała ułatwiony dostęp do niej. Brzegi folii należy ustabilizować chociażby obciążnikami w postaci woreczków z ziemią. Potrzebne jest to, aby ewentualny wiatr nie uszkodził roślin. Nie może im być także zbyt ciasno podczas wzrostu. Folia perforowana różni się wielkością perforacji. Folię o mniejszej ilości otworów stosuje się do przykrywania warzyw wcześnie wysiewanych takich jak rzodkiewki, kapusty, kalafiory, sałaty. W uprawie warzyw ciepłolubnych z kolei większe zastosowanie będzie miała folia gęściej perforowana.

Położenie włókniny powoduje podwyższenie temperatury od 2 do nawet 5 stopni, dlatego kiedy na zewnątrz temperatura wzrasta, aby rośliny pod folią nie przegrzały się, tunele trzeba wietrzyć i zraszać rośliny wodą. Podlewanie warzyw np. w niskich tunelach odbywać się powinno we wczesnych godzinach porannych, aby nie pozostawiać na noc dużej wilgotności na noc, bo rozwiną się grzyby i bakterie. Agrowłóknina to dobra osłona - nie powoduje ani oparzeń roślin, ani nadmiernej wilgotności.

Jeśli chodzi o zdejmowanie osłon, powinno się ono odbywać w pochmurny dzień najlepiej do południa. Dlaczego? Bo rośliny pod osłonami są bardzo delikatne i pod wpływem mocnego słońca lub wieczornego ochłodzenia mogłyby przeżyć szok termiczny. Rośliny zawsze muszą mieć czas na adaptację.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto