Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

"Światło służby". Rozmawialiśmy z harcerzami o Betlejemskim Świetle Pokoju. Właśnie trwa akcja

  • Napisał 
Fot. Adam Cygan, Julia Michalak, Sylwia Tillack Fot. Adam Cygan, Julia Michalak, Sylwia Tillack

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Czaplinka, Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego i Złocieńca. To dzięki harcerkom i harcerzom z drużyn działających na terenie powiatu drawskiego.

Historia światełka zaczyna się w Betlejem. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

W 34-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP dzielą się ze wszystkimi niosąc lampiony ze Światłem.

Światełko dotarło do powiatu właśnie poprzez drużyny harcerskie z powiatu drawskiego. Od kilku dni harcerki i harcerze pojawiają się w kościołach, urzędach, placówkach i firmach niosąc lampiony ze światłem.

16 grudnia odebrałam w Szczecinie z rąk Komendantki Chorągwi Zachodniopomorskiej hm. Elizy Gilewskiej Betlejemskie Światło Pokoju. Tegorocznym hasłem akcji (którą od 30 już lat podejmuje ZHP) jest "Światło służby". Jeśli tylko jest ktoś, kto chce zabrać Ogień z Betlejem do swojego domu to prosimy o kontakt, jest taka możliwość w Drawsku Pomorskim lub Pomierzynie – powiedziała nam drużynowa 10 WDH Wataha pwd. Sylwia Tillack.

Spotkaliśmy się z nimi i porozmawialiśmy chwilę podczas przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju w siedzibie Starostwa Drawskiego. Wcześniej odwiedzili oni między innymi urzędy i kościoły w Czaplinku, Złocieńcu, Kaliszu Pomorskim oraz Drawsku Pomorskim.

W akcji na terenie powiatu biorą udział: 10 GWDH "Wataha" z Pomierzyna , 27 WDH "Pestki" ze Złocieńca, WDH NS "16 Azymut" oraz 8 WDH "Ogniki" z Drawska Pomorskiego.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej