Modernizacja torów między Czaplinkiem a Złocieńcem. Nowe perony między Szczecinkiem a Runowem Pomorskim

  • Napisane przez  Bartosz Pietrzykowski
Prace na szlaku Czaplinek - Złocieniec Prace na szlaku Czaplinek - Złocieniec

Od grudnia podróżni korzystają z nowego wygodnego peronu w Wiewiecku. Lepiej dostępny jest także drugi peron w Jeleninie. To efekt drugiego etapu inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie ze Szczecinka do Runowa Pomorskiego. Projekt za blisko 165 milionów złotych jest realizowany przy współfinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Nowe perony w Jeleninie i Wiewiecku są dłuższe, szersze i wyższe co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Obiekty dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonano pochylnie i antypoślizgową nawierzchnię wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane zostały nowe wiaty, ławki oraz jaśniejsze oświetlenie. Ułatwieniem w podróżach są tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami. W podobnym standardzie w pierwszym kwartale 2021 roku zostaną zmodernizowane jeszcze perony na przystankach: Czarne Małe, Żelisławie Pomorskie i Suliszewo Drawskie.

Między Czaplinkiem a Złocieńcem modernizowanych jest około 14 kilometrów torów. Szyny są układane bezstykowo, co zapewni zmniejszenie hałasu i drgań oraz sprawniejsze przejazdy. Po zakończeniu wszystkich prac, planowanych do połowy 2021 roku, pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h, czyli nawet o 40 km/h szybciej niż obecnie. Czas podróży między Szczecinkiem a Runowem Pomorskim skróci się o około 25 minut - z 1,5 godziny do około godziny i 5 minut. Dzięki zwiększeniu się przepustowości linii kolejowej, na trasę będzie mogło wyjechać więcej pociągów.

50 kilometrów torów i 16 peronów w pierwszym etapie

Podczas pierwszego etapu inwestycji, trwającego od października 2017 roku do września 2019 roku, między Szczecinkiem a Runowem Pomorskim wyremontowano ponad 50 kilometrów torów. Odbudowano nieczynny od 17 lat tor na odcinku około 25 kilometrów między Szczecinkiem a Łubowem, co zwiększyło przepustowość linii i usprawniło przejazdy. Wykonane prace umożliwiły  bezpieczny przejazd ciężkich składów towarowych, dowożących między innymi sprzęt wojskowy na poligon w Drawsku Pomorskim. Bezpieczeństwo zwiększyła przebudowa 51 przejazdów kolejowo-drogowych, które zyskały nową nawierzchnię oraz urządzenia przejazdowe.

Podróżni korzystają już z 16 nowoczesnych peronów, wyposażonych w nowe wiaty, ławki i oświetlenie, na stacji w Czaplinku oraz na 10 przystankach: Jelenino, Silnowo, Czarne Małe, Żelisławie Pomorskie, Bobrowo Pomorskie, Rzęśnica, Suliszewo Drawskie, Drawsko Pomorskie, Wiewiecko i Węgorzyno. Wszystkie perony są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, a także do taboru kursującego po linii.

Łączny koszt obu etapów modernizacji linii między Szczecinkiem a Runowem Pomorskim wynosi blisko 165 milionów złotych. Inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Zakończenie prac zasadniczych planowane jest do połowy 2021 roku.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej