Orientaliści dobrze sobie radzą w zawodach

• Napisane przez  Renata Effenberg – Nawrot, Jan Macul,
Biegacze ze Złocieńca Biegacze ze Złocieńca

Mateusz Kuzia uczeń 3 klasy Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim wziął udział w dniach od 14 do 15 listopada w XIV Otwartych zawodach o „Puchar Niepodległości” oraz Mistrzostwach Polski w sprincie w radioorientacji sportowej, rozegranych w kompleksie leśnym na terenie gminy Wałcz. Zdobył po raz dziesiąty tytuł Mistrza Polski.

W obydwu biegach startował w kategorii M21 czyli w tzw. „elicie”, co oznacza że „zbiera” wszystkie możliwe punkty. W dniu 14 listopada wygrał pierwszy bieg klasyczny w paśmie 144MHz i uzyskał najlepszy czas spośród wszystkich kategorii wiekowych.  15 listopada w niedzielę odbył się bieg sprinterski w pasmie 3.5MHz, w którym pokonał rywali z dużą przewagą. Tym samym zdobył dziesiąty tytuł Mistrza Polski w biegach na radioorientację w swojej karierze. Następne zawody w biegach na radioorientację odbędą się wczesną wiosną 2021 r.

Mateusz Kuzia

Ostatnie weekendy listopada to dla orientalistów z Zespołu Szkół im. Gen. Władysława Andersa w Złocieńcu okazja do sprawdzenia swojej sprawności biegowej w zróżnicowanym terenie i  nawigacji na dystansie średnim i klasycznym.

Teatrem zmagań 21-go listopada o Mistrzostwo Województwa w biegu średniodystansowym był kompleks leśny w Trzebieradzu graniczącym z Zalewem Szczecińskim. Teren był na ogół przebieżny z dobrze rozwiniętą siecią duktów leśnych. Miejsca na podium Juli Pieragowskiej (drugie) i Pauliny Szczurko (trzecie) w kat. K 16 nie były zaskoczeniem.

28-go listopada Złocieniec gościł ponad 100 biegaczy na orientację w różnych kategoriach wiekowych w ramach finału XXVII Mistrzostw Pomorza i Kujaw. Bieg średni rozegrano przy słonecznej pogodzie w warunkach pasa taktycznego poligonu wojskowego usytuowanego między jeziorami Krosino i Wilczkowo. Wymagający, pofałdowany teren z dużą liczbą dołków, rowów, urządzeń militarnych, grzęzawisk, okazów przyrody z dobrze rozwiniętą drożnią nie należał do łatwych. Orientalistki ze Złocienieckiego Liceum w kat. K 18: Dominika Kręc, Dominika Krzemińska i Małgorzata Miłaszewicz zajęły odpowiednio miejsca; drugie, trzecie i czwarte ulegając jedynie byłej zawodniczce Kadry Narodowej Zuzannie Gradek (też ze Złocieńca). Julia przybiegła na swoim normalnym poziomie zajmując miejsce drugie, a Paulina potraktowała start treningowo lecząc kontuzję (czwarta). Bartosz Smyk był klasą dla siebie zdobywając medal złoty w kat. M 18.

29-go listopada zmagania w klasycznym biegu na orientację odbyły się w kompleksie leśnym na zachód od szosy na Gronowo. Urozmaicony, nowo zmapowany las z dużą ilością elementów liniowych mapy (drożnia, ścieżki, przecinki, rowy, cieki wodne, obrysy jezior i bagien, granice kultur, uprawy leśne) o dobrej i utrudnionej przebieżności. Tytuł Wicemistrza Województwa zdobył Bartosz Smyk w kat. M 18. Brązowy medal wywalczyła Dominika Krzemińska; Małgorzata Miłaszewicz i Dominika Kręc kolejno zajęły miejsca czwarte i piąte (wszystkie w kat. K 18). W kat. K 16 dwa miejsca na podium: Julia Pieragowska - srebro, Paulina Szczurko - brąz. Opiekunem orientalistów Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu jest nauczyciel wychowania fizycznego Jan Macul we współpracy z trenerem klubowym UKS TRAPER Złocieniec.

Zawody na orientację są promocją bogactw i zasobów naturalnych rodzimej przyrody. To okazja do spędzania czasu w warunkach przyjaznych człowiekowi w kontekście dbania o zdrowie.