Intermarche Drawsko


Plon niesiemy plon – dożynki gminne w Starej Korytnicy

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
  • Galeria
Słomiana zagroda Słomiana zagroda

Od wieków na ziemiach polskich ze żniwami i zbieraniem plonów kojarzyło się zakończenie wszystkich prac gospodarskich. Od przebiegu żniw i ich rezultatów zależała egzystencja i los ludzi. Traktowano je więc z szacunkiem i gorliwie się do nich przykładano, ceniąc każdy zebrany kłos i ziarno. Choć czasy się zmieniły i współcześni gospodarze często dysponują maszynami rolniczymi znacznie ułatwiającymi pracę, to szacunek do zboża i chleba pozostał niezmienny, a  po ciężkiej pracy przychodzi czas na świętowanie. Tegoroczne największe święto gospodarskie będące ukoronowaniem całorocznego trudu rolników gminy Kalisz Pomorski odbyło się 6 września 2014 r. w Starej Korytnicy, która witała wszystkich gości pięknymi ozdobami wykonanymi ze słomy i siana.  Obchody dożynkowe  przekazują wiele dawnych tradycji, choć należy podkreślić że wraz z upływem czasu zmieniły swój charakter. Świętowaniu towarzyszyła m.in. prezentacja tradycyjnie wykonanych wieńców dożynkowych, które przygotowali mieszkańcy gminy Kalisz Pomorski,  a także  ich obtańcowanie okraszone pieśniami mówiącymi o trudzie żniwiarzy i wyrażające troskę o przyszłe urodzaje. 

Dożynki Gminne w Starej Korytnicy rozpoczęły się mszą świętą polową, którą koncelebrował ks. Adam Nowak. Na uroczystości obecni byli m. in. burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, v-ce wojewoda Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko, starosta Powiatu Drawskiego Stanisław Cybula, przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego Jerzy Lauersdorf oraz wielu zaproszonych gości, w tym przedstawiciele lokalnych instytucji, Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim i sponsorów.  Wśród przybyłych gości nie mogło zabraknąć mieszkańców poszczególnych sołectw gminy Kalisz Pomorski.

Po eucharystii rozpoczęła się część obrzędowa dożynek, którą poprowadziła Kapela Goleniowska. Zabrzmiały znane ludowe pieśni „Plon niesiemy plon…”, „Niesiemy tu wieniec…”, po których przedstawiono starostów tegorocznych dożynek.  Ich zaszczytną funkcję przyjęli w tym roku miejscowi gospodarze – Państwo Krystyna i Marian Bloch. Nie  mogło zabraknąć tradycyjnego obtańczenia wieńców wykonanych z tegorocznych zbóż oraz symbolicznego przekazania chleba na ręce gospodarzy uroczystości burmistrza Kalisza Pomorskiego - Michała Hypkiego oraz sołtysa wsi Stara Korytnica – Pawła Skrzeczkowskiego, którzy następnie podzielili chleb wśród przybyłych gości.  Na zakończenie części obrzędowej starostowie oraz gospodarze dożynek symbolicznie obsypani zostali zbożem „żeby się szczęściło, darzyło, żeby nie ubyło, ale przybyło – w stodole, w oborze, w chałupie, na dworze (…).

Po części obrzędowej i oficjalnym powitaniu przybyłych gości rozpoczęła się artystyczna część festynu, który obfitował w wiele atrakcji muzycznych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci i mlodzieży. W programie zaprezentował się zespół „The Strychers”, młodzi wokaliści z Ośrodka Kultury – Amelia Niezgoda, Martyna Frańczak oraz Filip Wiśniewski, grupa „Emeryci+Violki”. Gwiazdą wieczoru był zespół „Kubas Drezdenko”, który tak rozgrzał publiczność, że nikogo nie trzeba było namawiać do tańca podczas zabawy prowadzonej przez zespół „Nieobecni” z wokalistami - Małgorzatą i Bartłomiejem Michalczyk na czele. Nawet pewne kłopoty z brakiem energii nie były dla publiczności aż tak dotkliwe, bo swoją gotowość do oświetlenia terenu pokazał Teatr Ognia „Ugnis” prezentując niezwykle ognisty i dynamiczny pokaz.   

Jak co roku podczas dożynek rozstrzygnięte zostały konkursy na „najładniejszą wieś” oraz   „najładniejszy wieniec”. Wyłonić najpiękniejszą wieś nie było łatwo, bo od wielu lat  w gminie Kalisz Pomorski podejmowane były działania na rzecz systematycznego poprawiania estetyki w miejscowościach. Tym razem I  miejsce  otrzymało Poźrzadło Wielkie, II miejsce  - Bralin,  III miejsce Suchowo, a wyróżniono miejscowości: Biały Zdrój , Cybowo, Cybowo-Osiedle, Dębsko , Giżyno ,  Pomierzyn , Pepłówek , Sienica , Stara Studnica , Stara Korytnica i Prostynia. Publiczność z niecierpliwością oczekiwała na werdykt w konkursie „najładniejszy wieniec dożynkowy 2014”, do którego mogły przystąpić sołectwa z terenu gminy Kalisz  Pomorski. Przygotowane wieńce to prawdziwe dzieła sztuki, precyzyjne, pięknie zdobione kwiatami i elementami wykonanymi z naturalnych surowców.  Tym razem  I   miejsce otrzymał wieniec z  Suchowa, II miejsce z Pomierzyna,  III miejsce z Giżyna, a wyróżnione zostały:  Biały Zdrój,  Poźrzadło Wielkie,  Stara Korytnica, Stara Studnica,  Pepłówek, Sienica. Specjalne wyróżnienie otrzymały dziewczynki z miejscowości Suchowo- Sabina  Moń i Wiktoria Kamińska, które wykonały wieniec dożynkowy- miniaturkę poza konkursem, czym pokazały, ze tradycja żyje, a umiejętności wyplatania wieńców przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Organizatorzy Dożynek Gminnych” zadbali o wiele innych atrakcji. Podczas festynu swoje stoiska z rękodziełem prezentowali mieszkańcy Starej Korytnicy, Giżyna i Pepłówka. Przedstawiciele wielu pozostałych sołectw przygotowali pyszne potrawy, które można było skosztować w „SOŁECKIM GOSCINCU”. Nie zabrakło atrakcji i konkurencji dla dzieci oraz konkursów, w których mogli zmierzyć się sołtysi przy wsparciu swoich mieszkańców. Dzięki hojności wielu darczyńców udało się przeprowadzić loterię fantową na rzecz dzieci z TPD – Koła Przyjaciół Dzieci z Niepełną Sprawnością Ruchową w Kaliszu Pomorskim. Jak zawsze atrakcją szczególnie dla najmłodszej publiczności były pokazy straży pożarnej i straży miejskiej gminy Kalisz Pomorski oraz pokazy sprzętu wojskowego przygotowane przez 12 Bazę Lotniczą w Mirosławcu.

W imieniu burmistrza Kalisza Pomorskiego – Michała Hypkiego, dyrektora M-GOK w Kaliszu Pomorskim – Tomasza Bukowskiego oraz sołtysa Starej Korytnicy - Pawła Skrzeczkowskiego  dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania tego wyjątkowego święta.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto