Intermarche Drawsko


Największe ćwiczenia komandosów rozpoczęły się na poligonie drawskim

  • Napisane przez  Inf. mon.gov.pl Bogumiła Piekut
  • Galeria
Rozpoczęcie na lotnisku w Ziemsku. fot: st. szer. Michał Chudziński Rozpoczęcie na lotnisku w Ziemsku. fot: st. szer. Michał Chudziński

Jesteśmy dumni z wyszkolenia, umiejętności i wyposażenia wojsk specjalnych - powiedział podczas spotkania z żołnierzami biorącymi udział w sojuszniczym ćwiczeniu certyfikującym wielonarodowy Komponent Operacji Specjalnych do dyżuru bojowego w składzie Sił Odpowiedzi NATO zestawu 2015 (SON 2015) podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski.

Na Poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się największe tegoroczne ćwiczenia sił specjalnych NATO pod kryptonimem Noble Sword 14. Polscy specjalsi w ich trakcie ostatecznie potwierdzą gotowość do objęcia w 2015 roku bojowego dyżuru w siłach odpowiedzi Sojuszu, jako dowództwo komponentu sił specjalnych.

„Ćwiczenie Noble Sword 14 oceniam jako ogromnie ważne, bo pozwalające  certyfikować polskie siły specjalne. Ma to duże znaczenie nie tylko dla Polski, ale także dla NATO.” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami dowódca Dowództwa Kwatery Głównej Operacji Specjalnych NATO gen. broni Marshall Webb. „W świetle obecnej sytuacji jestem bardzo zadowolony z tego, co tu zaobserwowałem do tej pory. Ćwiczenie to punkt kulminacyjny i z niecierpliwością oczekujemy na moment, w którym Polska obejmie funkcję państwa ramowego w nadchodzącym roku” – dodał generał Webb.

W trakcie spotkania podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski oraz generałowie obserwowali działania zadaniowej grupy specjalnej wykonującej atak bezpośredni na obiekt. Działania zespołu z powietrza wspierały Mi-17 z 7 eskadry działań specjalnych, śmigłowce Mi-24 oraz samoloty F-16.

 „Dzisiaj jesteśmy świadkami niezwykle ważnego wydarzenia dla naszych Sił Zbrojnych. (…) W trakcie ćwiczenia zweryfikowane zostaną umiejętności i zdolności operacyjne do organizacji i prowadzenia operacji. (…) W ćwiczeniu zakładającym reagowanie kolektywne uczestniczą również nasi sojusznicy z 14 państw. W tym gronie Polska pełni rolę państwa ramowego, co oznacza, że  bierze na siebie nie tylko główny ciężar organizacyjny, ale przede wszystkim odpowiedzialność za dobre i terminowe przygotowanie komponentu do działania, jeśli zajdzie taka potrzeba” – powiedział w Drawsku Pomorskim Dowódca Generalny gen. broni pil. Lech Majewski.

W ramach ćwiczenia Noble Sword 14 żołnierze ćwiczą na poligonach w Drawsku Pomorskim, w Bemowie Piskim, w Nadarzycach oraz w Rukli (Litwa), a także na akwenach Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Pomorskiej. W ćwiczenie zaangażowanych jest 15 państw oraz kilkanaście instytucji, m.in. Straż Graniczna, Policja oraz Urząd Celny. Działanie Zadaniowych Zespołów Bojowych wspierają śmigłowce Mi-17, samoloty F-16, C-130 Hercules i C-295 Casa, a także jednostki pływające Marynarki Wojennej, m.in. ORP Wodnik, ORP Zbyszko oraz ORP Arctowski. Certyfikację wielonarodowego Komponentu Operacji Specjalnych (ang. Special Operations Component - SOC) do dyżuru bojowego w składzie Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force – NRF) zestawu 2015 prowadzi Międzynarodowy Zespół Certyfikujący, utworzony na bazie Dowództwa Sił Połączonych (ang. Joint Force Command - JFC) NATO w Neapolu oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ). Kierownikiem ćwiczenia „Noble Sword-14” jest Inspektor Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) generał dywizji Piotr Patalong.

W 2015 roku, w ramach dyżuru w składzie Sił Odpowiedzi NATO (SON 2015), Polska będzie państwem ramowym dla natowskiego Komponentu Operacji Specjalnych. Oznacza to, że polscy żołnierze Wojsk Specjalnych stanowić będą trzon sojuszniczego Komponentu Operacji Specjalnych, a jednostki Wojsk Specjalnych od 1 stycznia do 31 grudnia będą w bojowym dyżurze, w gotowości do przeprowadzenia operacji w składzie Sił Odpowiedzi NATO.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto