Tym razem na funkcjonariusza CBŚP. Próbowali oszukać w sąsiednim powiecie. Uważajcie

  • Napisane przez  Policja
Obraz Free-Photos z Pixabay Obraz Free-Photos z Pixabay

Uczulamy szczególnie starszych mieszkańców. W ciągu ostatnich kilku dni na terenie sąsiedniego powiatu szczecineckiego odnotowano kilka prób oszustw na funkcjonariusza CBŚP. Przestępcy dzwoniąc do mieszkańców przedstawiali nieprawdziwe fakty związane z pracą Policji i prosili o dane kont bankowych oraz informacje o majątku. Na szczęście wszystkie osoby, pamiętając o radach prawdziwych policjantów i ostrzeżeniach, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o nasze oszczędności, nie dały się oszukać.

Oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na administratora”, „na sprzedawcę” to tylko kilka z wielu sposobów jakimi posługują się przestępcy aby wyłudzić od mieszkańców ich oszczędności. Jednak wiele jest także policyjnych działań oraz inicjatyw związanych ze zwalczaniem oszustów i przestrzeganiem przed ich przestępczym procederem.

Policjanci w walce z naciągaczami prowadzą czynności operacyjne oraz dochodzeniowo-śledcze, ale także organizują spotkania profilaktyczne, podczas których przekazują mieszkańcom wiedzę związaną z obroną przed tego typu przestępcami. Mundurowi każdorazowo przypominają o tym, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy lub danych związanych z majątkiem. To niezwykle istotny fakt, gdyż właśnie oszczędności mieszkańców są głównym celem działań oszustów. Policjanci ostrzegają także przed wpuszczaniem obcych osób do domu. Jeśli odwiedzi nas np. administrator budynku lub przedstawiciel innej firmy, powinnyśmy do niej zadzwonić i upewnić się czy ta wizyta była rzeczywiście zaplanowana. W przypadku gdy jesteśmy sami w domu, warto poprosić o pomoc zaufanego sąsiada. Kilka osób obserwujących ewentualnego przestępcę, może powstrzymać go przed „działaniem”. Każdorazowo mając podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem należy niezwłocznie powiadomić Policję oraz zwrócić uwagę na to jak wygląda odwiedzająca nas osoba, jak jest ubrana, jakim przyjechała samochodem. Zapamiętanie jak największej liczby szczegółów pomoże funkcjonariuszom w ustaleniu i zatrzymaniu ewentualnych sprawców.

Policja apeluje! Bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi, zwłaszcza podczas rozmowy przez telefon. Seniorze! Lepiej trzy razy sprawdzić i wykonać kilka telefonów więcej niż zbyt pochopnie podjąć decyzję, która zaważy na całym Twoim życiu.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto