Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Druga fala COVID-19 – czy możemy liczyć ponownie na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy ?

  • Napisane przez  DSI
Nadzwyczajne nabory w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Grafika WZP Nadzwyczajne nabory w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Grafika WZP

Kiedy rozpoczęła się pierwsza fala walki z coronawirusem okazało się, że wiele elementów naszego życia jest niepewnych. Miejsca pracy, gospodarka, wydolność służby zdrowia. Potrzebna była pomoc z każdego możliwego źródła, szczególnie dla przedsiębiorców i służby zdrowia.

Rząd przygotował Tarczę Antykryzysową, natomiast regionalnie Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego uruchomił Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy. Środki, które zostały przeznaczone na walkę ze skutkami pandemii pochodziły z Unii Europejskiej.

Teraz, kiedy nadeszła druga fala i wydaje się, że dużo poważniejsza ponownie potrzebne jest wsparcie. Teraz potrzebne są szybkie działania, bo często każdy dzień zwłoki z decyzją o wsparciu i pomocy może oznaczać upadek firmy, utratę pracy a czasem zdrowia lub życia.

Sprawdziliśmy jakie środki przeznacza obecnie Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na walkę z pandemią w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego 2.0:

  • 31,4 mln zł dla szpitali i podmiotów wykonujących działalność leczniczą, oraz pogotowia
  • 2 mln zł dla Ochotniczych Straży Pożarnych
  • 27,5 mln zł dla samorządów i szkół
  • 1,5 mln zł dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
  • 15 mln zł na program monitorowania i prewencji
  • 50 mln zł na inwestycje w przedsiębiorstwach MSP.

Niezbędne wsparcie dla opieki medycznej i ratownictwa

Druga fala COVID-19 – czy możemy liczyć ponownie na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy ?

Na walkę z COVID-19 Samorząd Województwa w drugiej fali przeznacza kwotę blisko 31,5 mln zł. Środki te trafią do szpitali wojewódzkich, powiatowych, resortowych i klinicznych oraz ratownictwa medycznego. Sam projekt Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego opiewa na 5 mln zł. Dzięki temu wsparciu WSPR zakupi m.in. cztery ambulanse, respiratory czy  defibratory. Pomoc ma trafić również do mniejszych szpitali.

–  Przewidując drugą, jesienną falę pandemii już w czerwcu przygotowaliśmy pakiet działań zmierzających do przygotowania przede wszystkim placówek leczniczych, ale i służb ratunkowych oraz szkół – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Oddaję wielki szacunek wszystkim, którzy z oddaniem i poświęceniem walczą z pandemią, ratując życie i zdrowie mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Przyznane środki pozwolą m.in. na refundację wydatków na środki ochrony osobistej, ale także wynagrodzenia czy zakup sprzętu. To między innymi: aparaty RTG, USG, EKG, respiratory czy łóżka medyczne.

Druga fala COVID-19 – czy możemy liczyć ponownie na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy ?

Środki dla opieki medycznej oraz ratownictwa medycznego zostały uruchomione z działania 7.7. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 obejmującego przedsięwzięcia związane z walką i zapobieganiem COVID-19. Za obsługę naboru wniosków odpowiadał Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Obecnie placówki przystępują do zawierania umów, umożliwiających przekazanie niezbędnego dofinansowania.

Dwa miliony złotych dla OSP na najpotrzebniejszy sprzęt

192 jednostek OSP w regionie zostanie doposażonych w niezbędny sprzęt do walki z COVID-19.  Strażacy ochotnicy otrzymają kombinezony, rękawice i gogle ochronne, aparaty oddechowe, ozonatory, namioty pneumatyczne, agregaty prądotwórcze, opryskiwacze spalinowe. Sprzęt w pierwszej kolejności trafi do 104 jednostek OSP, które zostały  wyznaczone do walki z COVID-19.

Dofinansowanie, które pozwoli na zakup niezbędnego sprzętu, pochodzi z nadzwyczajnego naboru przeprowadzonego w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego, w ramach VII osi priorytetowej Włączenie społeczne. Umowa została zawarta w piątek, 16 października 2020 r.

Dzięki przyznanemu wsparciu  w pierwszej kolejności doposażone zostaną jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Krajowego Systemu Ratownictwa-Gaśniczego, dlatego jako priorytetowe będą traktowane OSP znajdujące się na terenie powiatów: Szczecin, Białogard, Choszczno, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Koszalin, Myślibórz, Police, Pyrzyce, Sławno, Stargard, Szczecinek, Świdwin, Świnoujście, Wałcz, Łobez.

Za dystrybucję sprzętu odpowiadać będzie Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Zachodniopomorskiego, który jest beneficjentem projektu.

Druga fala COVID-19 – czy możemy liczyć ponownie na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy ?

27,5 mln złotych dla zachodniopomorskich szkół i samorządów

Szkoły to kolejna grupa do której trafi Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy. 25 mln zł na ten cel chce uruchomić Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach eurofunduszy dostępnych w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020. O zgodę wystąpiono do Komisji Europejskiej. Wsparcie byłoby adresowane do gmin oraz powiatów i pomogło w przygotowaniu szkół do jesiennego powrotu uczniów.

Teraz konieczny jest m.in. zakup środków ochrony osobistej, a także środków i sprzętów do utrzymania czystości i dezynfekcji.  Wysokość grantu dla danego samorządu będzie zależała od liczby uczniów i nauczycieli z poszczególnych gmin i powiatów w ogólnej liczbie uczniów i nauczycieli w całym województwie. Dane będą opracowane na podstawie Systemu Informacji

Program monitorowania i prewencji epidemii

Pięć ośrodków medycznych na Pomorzu Zachodnim, a w nich 10 punktów konsultacyjno-diagnostycznych i 50 tys. osób w regionie poddanych badaniom na obecność przeciwciał w kierunku SARS-COV-2 oraz zakup dodatkowej specjalistycznej aparatury i środków ochrony indywidualnej dla kadry medycznej – to główne założenia Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa. Z pakietu bezpłatnych badań będą mogli skorzystać mieszkańcy województwa w wieku produkcyjnym - kobiety w wieku od 18 do 59 lat oraz mężczyźni od 18 do 64 roku życia. Urząd Marszałkowski w pełni sfinansuje je ze środków Unii Europejskiej.

Zgodnie z jego założeniami programu zostanie przeprowadzonych 50 tys. testów serologicznych (badanie krwi), a w przypadku wyniku pozytywnego kolejnych 5 tys. testów molekularnych (wymazy z nosa i gardła).

- Badania pozwolą nam przebadać wyrywkowo społeczność pracującą w regionie, po to by móc przeanalizować, w jaki sposób pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się. Dowiemy się też, jaka część populacji nieświadomie przebyła zakażenie i nabrała odporności. W chwili obecnej, kiedy przystępujemy do realizacji programu, wchodzimy w drugą, nawet poważniejszą falę koronawirusa - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dobrowolnemu badaniu może się poddać każda osoba w wieku produkcyjnym – kobiety w przedziale 18-59 lat i mężczyźni w przedziale 18-64 lata. To osoby najbardziej narażone na infekcje z powodu wykonywania obowiązków zawodowych, wzmożonych kontaktów międzyludzkich i częstą mobilność. Testy powinny być dostępne jeszcze tej jesieni. Najpierw zorganizowana zostanie kampania informująca mieszkańców o możliwości wykonania testu. Jej szczegóły zostaną przedstawione w październiku.

Przeprowadzenie programu oparte zostanie o 5 specjalistycznych szpitali, w których powstanie 10 punktów konsultacyjno-diagnostycznych. Trzy z nich ulokowane będą w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie przy ul. Arkońskiej.

Po 2 punkty będą mieć Szpital Zdroje w Szczecinie, Szpital Wojewódzki w Koszalinie oraz Szpital w Gryficach. Jeden punkt zaplanowano w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.

Całkowitą wartość przedsięwzięcia oszacowano na ponad 15 mln zł. Unijne środki pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Społecznego, będącego w dyspozycji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

Liczy się każde miejsce pracy

W trosce o ochronę miejsc pracy w sektorze MSP w grudniu 2020 r. powinien ruszyć nabór projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw sektora MSP z alokacją na 50 mln zł. To wsparcie skierowane będzie do zachodniopomorskich przedsiębiorstw działających w obszarze inteligentnych specjalizacji lub w branżach bezpośrednio z nimi powiązanych (30 mln zł) oraz w sektorze turystyki (20 mln zł), realizujących projekty inwestycyjne w okresie kryzysu gospodarczego wywołanego skutkami epidemii COVID-19. Warunkiem otrzymania pomocy będzie zagwarantowanie utrzymania trwałości miejsc pracy.

Dlaczego Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy jest ważny?

- Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy to narzędzie bardzo namacalne, które będziemy krok po kroku realizować, by wspierać regionalną ochronę zdrowia, przedsiębiorców, rynek pracy, osoby zagrożone wykluczeniem w warunkach pandemii i by współpracować z naszymi beneficjentami. Wiemy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i ta dynamika będzie wzrastała. Pierwszy pakiet zakupowy dla szpitali za nami, ale przed nami dużo wyzwań. Będziemy możliwie jak najszybciej starali się przełamać bariery administracyjne, by zapewnić pieniądze i wsparcie dla zachodniopomorskiej przedsiębiorczości – zadeklarował marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej