Kiedy ruszą oddziały? Czy w szpitalu będzie oddział dla zakażonych Covid-19. Rozmawialiśmy z Dyrektorem Szpitala w Drawsku

  • Napisane przez  DSI
Michał Michalak – Dyrektor Zarządzający Szpitalem Polskim. Fot. Szpitale Polskie Michał Michalak – Dyrektor Zarządzający Szpitalem Polskim. Fot. Szpitale Polskie

Od razu po uzyskaniu informacji o zawieszeniu czterech oddziałów w Szpitalu Polskim w Drawsku Pomorskim zwróciliśmy się do Michała Michalaka – Dyrektora Zarządzającego Szpitalem Polskim w Drawsku Pomorskim z prośbą o więcej informacji o sytuacji szpitala, w szczególności o to, kiedy uda się uruchomić oddziały.

DSI: Od 22 października wyłączone zostały cztery oddziały. Jak w chwili obecnej wygląda sytuacja?

Michał Michalak: Wyłączone są cztery oddziały: internistyczny, kardiologiczny, ortopedyczny i chirurgiczny. Przez wyłączenie należy rozumieć, że nie są przyjmowani nowi pacjenci. Ci którzy są już na oddziałach otrzymują normalną opiekę medyczną. Sytuacja taka jest wynikiem zachorowań pacjentów czy personelu na Covid.

W naszej placówce każda osoba, która przebywa w Szpitalu testowana jest w kierunku Covid, ponieważ wynik testów często jest pozytywny to zmuszani jesteśmy do czasowego zamykania oddziału na przyjęcia nowych pacjentów.

DSI: Co z przypadkami nagłymi i zagrażającymi życiu?

Michał Michalak: Cały czas pracuje SOR, przez okres zmniejszonego rozprzestrzeniania się wirusa w szpitalu wiele zmieniliśmy w zakresie organizacji, dlatego SOR jest bardziej odporny na wyłączenia z funkcjonowania. Zapewniam, że nie pozostawimy pacjentów bez pomocy.

DSI: Kiedy można się spodziewać przywrócenia pełnej pracy wyłączonych oddziałów ?

Michał Michalak: To najtrudniejsze pytanie i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko się cały czas zmienia. Dużo zależy od wyników kolejnych testów.

Czekamy również na decyzje ze strony Ministra Zdrowie co do uruchomienia w Drawsku Pomorskim dedykowanego oddziału dla zarażonych koronawirusem. Jeżeli to nastąpi, to ułatwi nam pracę z pacjentami zarażonymi i szpital w miarę normalnie będzie wtedy funkcjonował.

DSI: Czyli w Drawsku Pomorskim będzie oddział dla zakażonych? Czy to już pewne?

Michał Michalak: Jesteśmy cały czas w kontakcie z Wojewodą Zachodniopomorskim i są czynione przygotowania do uruchomienia takiego oddziału. Czekamy na decyzję władz.

DSI: Co się zmieni w szpitalu w przypadku uruchomienia takiego oddziału

Michał Michalak: Zmieni się umiejscowienie oddziału internistycznego i ortopedii, chirurgia będzie ściśle współpracować z ortopedią … myślę że to wykonalne. Najważniejsze, że oddział dla osób zakażonych Covid będzie działał samodzielnie i dzięki temu nie będzie nerwowej atmosfery spowodowanej ciągłym zamykaniem innych oddziałów. Podobna sytuację mieliśmy na wiosnę z SORem, który był ciągle zamykany, teraz po zmianach już takie sytuacje zdarzają się rzadziej mimo tego, że ilość nowych zarażonych w Polsce jest wielokrotnie większa.

DSI: Dziękujemy za rozmowę

Michał Michalak: Dziękuję i pozdrawiam

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto