„Ojczysty – nasz ulubiony!”. Panel językowy w drawskim centrum kultury

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim realizują projekt edukacyjny pt. „Ojczysty - nasz ulubiony!” Ciekawym elementem projektu był panel językowy, który odbył się w dniu 16. września br. w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego. Uczestniczyła w nim młodzież licealna i nauczyciele z ZSP z Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego i Złocieńca.

Uczestnicy wysłuchali wykładów prof. zw. dr hab. Ewy Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i doc. dr Grażyny Majkowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Panel moderowała nauczycielka języka polskiego z ZSP w Kaliszu Pomorskim Aleksandra Radecka. Warto dodać, że wśród uczestników znaleźli się również uczniowie z Ukrainy, którzy aktualnie uczą się w drawskim liceum oraz poloniści ze szkół podstawowych gminy Drawsko Pomorskie.

W części pierwszej panelu wysłuchano wykładów prof. Kołodziejek o współczesnej polszczyźnie z perspektywy dziadków (po przełomie ustrojowym i kulturowym), rodziców (po przełomie cyfrowym) i nastolatków (po co nastolatkom poprawna polszczyzna).Drugą część panelu wypełniły wykłady doc. Majkowskiej dotyczące polszczyzny w języku dziennikarskim i w relacjach międzyludzkich. Obie prelegentki przeprowadziły swoje wykłady w atrakcyjny sposób, co było bardzo trudne biorąc pod uwagę wiek odbiorców znajdujących się na sali. Bardzo ciekawe zajęcia praktyczne (warsztaty), które zakończyły panel, miały związek z treścią wykładów.

Cały projekt, realizowany przez ośrodek kultury i drawską bibliotekę, zakłada przekazanie wiedzy o języku polskim w sposób niestandardowy, ciekawy i atrakcyjny dla odbiorców. Już są planowane kolejne działania, m.in.: warsztaty ze specjalnie stworzonymi grami edukacyjnymi do wykorzystania na aplikacji mobilnej Action Track ,warsztaty z retoryki, konkursy oraz szkolenia dla bibliotekarzy.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto