Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Port Lotniczy Szczecin – Goleniów. Marszałek województwa pokazuje jak wygląda finansowanie lotniska. Zachodniopomorskie wstrzymuje pomoc finansową

  • Napisane przez  DSI
Olgierd Geblewicz podczas briefingu prasowego Olgierd Geblewicz podczas briefingu prasowego

Wiele się dzieje wokół najbliższego nam portu lotniczego Szczecin – Goleniów. Według informacji regionalnych polityków sytuacja ekonomiczna portu wywołana pandemią jest tragiczna. Na ostatnim posiedzeniu, 28. sierpnia Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nie wyraził zgody na wsparcie przedsiębiorstwa do 2028 roku kwotą 40 mln zł. W tym roku pomoc urzędu marszałkowskiego miała osiągnąć wysokość 5 mln. Dlaczego tak się stało?

Zero złotych - tyle wyniosło od 2016 r. wsparcie finansowe rządu dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów. W tym samym czasie mniejszościowy udziałowiec jakim jest Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dokapitalizował przedsiębiorstwo kwotą 17,7 mln zł – takie informacje przekazywał marszałek Olgierd Geblewicz podczas specjalnie zwołanego briefingu prasowego.

Podczas spotkania marszałek ponowił apel do Rządu o uruchomienie zapowiadanej przez rząd  w czerwcu rekompensaty za COVID. W ocenie marszałka ta bezczynność może doprowadzić do upadłości 80% lotnisk w Polsce.

Ostre słowa marszałka województwa

- Spróbujemy przebić się z prawdą do opinii publicznej. Z kłamstwami ze strony rządowej i Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” spotykamy się dość często. Zarzuca nam się, mi personalnie, działanie na szkodę lotniska Goleniów, działanie na korzyść lotniska w Berlinie, więc chcielibyśmy przedstawić fakty – rozpoczął briefing prasowy marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Podczas briefingu zaprezentowana została grafika, z której wynika, że wsparcia rządowego nie było od 2016 roku. W tym czasie samorząd województwa przekazał prawie 18 mln zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Obiecane wsparcie rządu nie dotarło

W czasie kampanii prezydenckiej, pomoc z budżetu państwa obiecywał wicepremier Jacek Sasin. Do tej pory jednak żadne pieniądze nie zostały przekazane – czytamy w artykule Marcina Gigiela na wszczecinie.pl

Miała to być rekompensata za straty spowodowane w trakcie pandemii i rządową decyzję o zakazie lotów komercyjnych oraz zobowiązanie utrzymania użyteczności publicznej.

Straty lotniska z tego tytułu przekroczyły 3,5 mln zł, a jedyna pomoc popłynęła od Samorządu Województwa. Było to 2,5 mln zł pożyczki z ZARR, która pozwoliła wypłacić pracownikom pensje – wyjaśnia biuro prasowe urzędu marszałkowskiego

Marszałek zapowiedział, że zwróci się do wiceministra Horały z pytaniem o to na jakim etapie jest notyfikacja pomocy publicznej w Komisji Europejskiej. Problemy Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów zostaną również przedstawione zachodniopomorskiemu zespołowi parlamentarnemu.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej