Historia poczty cesarskiej, gmachu dawnego sądu i hospitala św. Jerzego - to niektóre elementy wycieczki z Jarosławem Leszczełowskim

  • Napisane przez  Sebastian Kuropatnicki
Historia poczty cesarskiej, gmachu dawnego sądu i hospitala św. Jerzego - to niektóre elementy wycieczki z Jarosławem Leszczełowskim

W sobotę 5 września odbyła się trzecia wędrówka historyczna z Jarosławem Leszczełowskim zorganizowana w oparciu o przewodnik historyczny Złocieniec, historia, ciekawostki, legendy. Tym razem uczestnicy poznali min. historię poczty cesarskiej, gmachu dawnego sądu, hospitala św. Jerzego, pomnika „Żołnierza Polskiego”.

Drugi etap wędrówki zaprowadził zwiedzających pod złocieniecki mural, gdzie można było się dowiedzieć znaczenia poszczególnych jego elementów. Kolejna ciekawostka to stolarnia napędzana maszyną parową znajdująca się w centrum miasta – dom Manteyów naprzeciwko gospody „Pod złotą gwiazdą”.

Następne punkty na trasie wędrówki to Kino Mewa, pomnik „Ofiar Bolszewizmu i Faszyzmu”, willa burmistrza Karola Brandta, cegielnia Zamkowa wraz z budynkiem administracyjnym oraz papieski pomnik nad rz. Drawą. Po krótkim spacerze wszyscy dotarli do domu Optantów przy ul. Połczyńskiej, skąd udali się do północnej części miasta, w tym etapie wędrówki wysłuchali historii Placu Grundeya wraz z pozostałościami Gospody Leśnej i pomnika F.L. Jahna.

Historyczna wędrówkę zakończyła się przy drogowskazie zajączku, którego uszy do dzisiaj wskazują dwie drogi wjazdowe do naszego miasta. Tradycyjnie na zakończenie, autor podpisywał przewodniki, które uczestnicy spaceru otrzymali nieodpłatnie w ramach realizowanego przez gminę Złocieniec projektu. Już w sobotę 12 września odbędzie się ostatnia z czterech wędrówek - "Park Anlage oraz Śladem cegły niezrównanej". Start się na dworcu PKP o godz. 16:00.

Wędrówki historyczne realizowane są w ramach operacji pn. Złocieniec - historia, ciekawostki, legendy - promocja dziedzictwa historycznego poprzez realizację działań promocyjnych mającej na celu promocję obszaru LSR poprzez podjęcie działań zmierzających do upowszechniania historii, ciekawostek i legend Złocieńca współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach podziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim”.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto