Wał Pomorski - wakacyjna wyprawa z Drawska Pomorksiego

  • Napisane przez  Daniel Puchalski
Fot. Daniel Puchalski Fot. Daniel Puchalski

23 lipca grupa dzieci z terenu gminy Drawsko Pomorskiego udała się na wyjazd edukacyjny do Wałcza. Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z historią regionu, w tym historią walk o Wał Pomorski. Organizatorem wyprawy był Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim

Już podczas podróży lokalny pasjonat historii, niezawodny Wiesław Piotrowski, opowiadał o przebiegu walk o przełamanie Wału Pomorskiego wskazując konkretne miejsca, w którym się one rozegrały. Po przybyciu do Wałcza na terenie byłych koszar wojskowych uczestnicy mogli zapoznać się z podstawami żołnierskiego drylu. Następnie obejrzeli zgromadzone w muzeum elementy żołnierskiego umundurowania i uzbrojenia – począwszy od różnego rodzaju nakryć głowy,  mundury, zależnie od rodzaju wojsk, poprzez pistolety, karabiny, bagnety, noże oraz zawartość torby żołnierskiej z manierką i menażką.

Wał Pomorski  - wakacyjna wyprawa z Drawska Pomorksiego

Kolejnym punktem wizyty był pobyt na terenie cmentarza wojennego w Wałczu, na którym spoczywa ponad 6 tysięcy żołnierzy polskich i radzieckich. Na pomniku poległych symbolicznie zapalono znicz.

W Muzeum Wału Pomorskiego członkowie Stowarzyszenia Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego oprowadzili dzieci po ekspozycji ukazującej wyposażenie wojskowe, broń, a także pojazdy z okresu drugiej wojny światowej oraz PRL.

Wał Pomorski  - wakacyjna wyprawa z Drawska Pomorksiego

Wycieczka była pierwszym z cyklu wyjazdów tematycznych umożliwiających mieszkańcom gminy Drawsko Pomorskie nieodpłatne skorzystanie z oferty kulturalnej i edukacyjnej teatrów, filharmonii, opery, muzeów, biblioteki czy kina, zorganizowanych przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim                 w ramach zadania pn. „Rusza autobus kulturalny – miejsce w nim czeka na Ciebie!”. Zadanie jest całkowicie sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wał Pomorski  - wakacyjna wyprawa z Drawska Pomorksiego
Wał Pomorski  - wakacyjna wyprawa z Drawska Pomorksiego

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto