Jak dobrać kask motocyklowy?

  • Napisane przez  .
Jak dobrać kask motocyklowy?

Kask motocyklowy to najważniejszy element odzieży każdego motocyklisty. Jest to też jedyny, wymagany prawnie element ubioru, jaki powinien posiadać na sobie kierowca motocykla. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni kask motocyklowy.

Czym powinien się charakteryzować dobry kask motocyklowy?

Podstawą tego, aby w ogóle zwrócić uwagę na motocyklowy kask jest posiadanie przez niego stosownego certyfikatu zgodności z odpowiednimi normami. Jeżeli chcemy kupić byle jaki kask, to owszem, możemy kupić kask bez certyfikatu, nikt nam tego nie zabroni. Są jednak ku temu dwa przeciwwskazania.

Pierwsze, nie oszczędzajmy na życiu i zdrowiu – kaski bez certyfikatów, są to zazwyczaj bardzo tanie kaski, poniżej wartości 100 zł. Bywają też i droższe, ale tu nie o cenę chodzi, lecz o jakość wykonania. Z czegoś ten brak certyfikatu jednak wynika, a powodowany jest głównie tym, że taki kask można zazwyczaj złamać w rękach lub rozbić go niezbyt silnym rzutem o miękkie podłoże. Takie kaski są wykonane ze słabej jakości materiałów. Nie tylko dotyczy to samej „skorupy”, ale również wyściółki wewnątrz kasku.

Drugim powodem, dla którego nie warto nawet patrzeć na takie kaski, jest prawo – to ono wymaga, aby nasz kask posiadał stosowny certyfikat. Mowa o certyfikacie ECE R22-05. Poza tym certyfikatem możemy spotkać jeszcze certyfikat DOT – certyfikat amerykański, oraz SNELL – najwyższy możliwy certyfikat, przyznawany najtwardszym produktom w tej kategorii.

Kolejną rzeczą, która charakteryzuje dobre kaski, jest ich niska masa. Kask nie może być zbyt ciężki, ponieważ będzie powodował zmęczenie przy dłuższej jeździe. Dobry kask motocyklowy powinien być wyposażony w sprawnie działające wywietrzniki. W zależności od rodzaju kasku ich rozmieszczenie może być różne, ale zadanie nadal takie samo – zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.

Ponadto, w dobrych kaskach znajdziemy takie elementy, jak: miękka, antybakteryjna i oddychająca wyściółka, blenda przeciwsłoneczna, pasek z płynną regulacją oraz piny na szybie umożliwiające zamontowanie wewnątrz i zewnątrz specjalnych foli. Zewnętrzna folia daje komfort pozwalający na szybkie czyszczenie kasku, a wewnętrzna – pozwala na uchronienie szyby przed parowaniem.

Jaki kask wybrać – czym się kierować?

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać przy zakupie kasku brzmi: "Czy znamy rozmiar naszej głowy?". Bez względu na to, czy będzie to nasz pierwszy kask, czy kolejny, należy zmierzyć obwód głowy, prowadząc miarkę zaraz nad brwiami i na wystającej kości potylicy. Mając tę informację, szybciej znajdziemy odpowiedni rozmiar od danego producenta. Musimy pamiętać, że tak, jak z innymi rzeczami, również wśród kasków rozmiar rozmiarowi nierówny.

Drugie pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, brzmi: "Jaki jest nasz styl? Jakim motocyklem jeździmy?". W zależności od tego, czy będzie to jazda sportowa, turystyczna, czy też w ciężkim terenie, kask może być inny, ale nie musi. Będzie to ostatecznie zależeć od nas, ponieważ – jeżeli jeździmy dużym uterenowionym turystykiem – spokojnie możemy wybierać w kaskach integralnych, szczękowych, modularnych, dualach oraz typowo terenowych, off-rodowych.

Gdy już wybierzemy styl, musimy postarać się znaleźć kompromis pomiędzy ilością rzeczy, które kask będzie posiadał, stylistyką oraz komfortem i ceną. Pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest w tym wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Warto zrezygnować z fajnego malowania na rzecz lepszego kasku lub dorzucić trochę więcej, jeżeli jest on zbyt ubogi. W końcu to najważniejszy element ubioru i posłuży nam długo.

Jak sprawdzić dopasowanie kasku do głowy?

Dopasowanie kasku do głowy jest niezwykle istotne, ponieważ od tego zależeć będzie właściwa ochrona naszej głowy. W tym celu, kiedy już wybierzemy po rozmiarze odpowiedni kask, najlepiej wykonać trzy rzeczy – potrząsnąć mocno głową na boki oraz energicznie w górę i w dół, spróbować rękoma przekręcić kask na głowie niczym korek na butelce i – pchając kask jedną ręką z tyłu – wsadzić wskazujący palec między czoło, a kask.

Jeżeli kask będzie latał na boki, zsuwał się lub będzie możliwe włożenie palca, to musimy szukać innego kasku – mniejszego. Pamiętajmy, że każdy kask jest inny i każdy producent ma inne rozmiary. Warto więc pomierzyć te kaski i zadbać o maksymalne dopasowanie dla naszego bezpieczeństwa.

Co wpływa na cenę kasku i ile na niego przeznaczyć?

Na cenę kasku wpływają takie kwestie, jak chociażby materiał zastosowany do konstrukcji skorupy. Może być ona zrobiona z plastiku, termoplastiku, karbonu, kewlaru. W środku kasku znajduje się również materiał wytłumiający uderzenia i on również wpływa na cenę. Kolejną rzeczą jest wyściółka, która w tanich kaskach będzie się szybciej zużywać. A ponadto, cała gra toczy się też często o dodatki, takie jak blenda przeciwsłoneczna lub wspomniane wcześniej piny do mocowania folii ochronnych. Często też chodzi po prostu o stylistykę kasku – model może być ten sam, ale malowanie będzie kosztować więcej.

Ile na niego wydać? Na kasku nie oszczędzamy, bo tak, jak można żyć dalej bez ręki lub stopy, tak bez głowy zbytnio nie jest to możliwe. Można śmiało powiedzieć, że powyżej 500 zł znajdziemy już pierwsze sensowne propozycje renomowanych producentów. Pamiętajmy też, aby stylistyka nie brała góry nad zastosowanymi technologiami – malowanie nie sprawia, że kask jest mocniejszy.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto