Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

W zatoce Henrykowskiej poświęcono krzyż upamiętniający 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

  • Napisane przez  Katarzyna Kibitlewska
W zatoce Henrykowskiej poświęcono krzyż upamiętniający 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

27 czerwca 2020 r. na półwyspie Rękawica w zatoce Henrykowskiej odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża upamiętniającego 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Pamiątkowy krzyż miał przypominać o obecności Ojca Świętego na wodach jeziora Drawsko.

Inicjatorem oraz pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był pan Jan Bieniecki, jeden z członków Czaplineckiego Bractwa Żeglarskiego. 

W miejscu, gdzie stoi krzyż odbyła się msza święta, której przewodniczył ksiądz Wiesław Psionka z Trzcińca. W uroczystości brali udział liczni przedstawiciele Czaplineckiego Bractwa Żeglarskiego, burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz, zastępca burmistrza Czaplinka Małgorzata Fedorowiat-Nowacka, przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku Michał Olejniczak oraz licznie przybyli goście: żeglarze, kajakarze, wędkarze, leśnicy i wiele innych osób.

Nad bezpieczeństwem na wodzie czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku, natomiast zaproszeni goście dopłynęli na miejsce uroczystości stateczkami „Perkoz” i „Aquarius”, a także kajakami, jachtami, łódkami i innym sprzętem pływającym. Przygotowaniem poczęstunku zajęli się strażacy z OSP Siemczyno.

Po ceremonii poświęcenia głos zabrał burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz, dziękując za zrealizowanie tak wspaniałej inicjatywy. Na ręce pana Jana Bienieckiego złożył serdeczne podziękowania i list gratulacyjny. Burmistrz powiedział, że dzięki realizacji tego pomysłu półwysep Rękawica stanie się miejscem częściej odwiedzanym oraz będzie doskonałą okazją do uczczenia pamięci Jana Pawła II przez wodniaków pływających po jeziorze Drawsko. 

Wiele ciepłych słów spłynęło z ust pana Jerzego Hojdysa, żeglarza, który w swoim wystąpieniu wspominał czasy odwiedzin młodego Karola Wojtyły u swoich rodziców w Czaplinku. To wówczas przyszły papież zakochał się w ziemi czaplineckiej i przez wiele lat brał udział w  spływach kajakowych rzeką Drawą.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej