Prawnik in-house czy usługa prawna w abonamencie? Co wybrać?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Prawnik in-house czy usługa prawna w abonamencie? Co wybrać?

Z uwagi na często zmieniające się przepisy, brak czasu na zagłębianie się w obowiązujące regulacje oraz niewystarczające doświadczenie w interpretowaniu polskiego prawa, małe i większe firmy często szukają pomocy prawnej – jednorazowo lub wielokrotnie. Niektórzy przedsiębiorcy potrzebują regularnych konsultacji w sprawach związanych z prowadzoną działalnością. Aby móc stale liczyć na wsparcie specjalistów z zakresu danej dziedziny prawa, mogą skorzystać ze wsparcia prawników in-house lub zdecydować się na obsługę prawną w abonamencie. Które rozwiązanie jest lepsze?

Prawnik in-house, czyli wewnętrzny prawnik firmy

Prawnik in-house to wewnętrzny prawnik firmy, który jest w niej zatrudniony na podstawie stosunku pracy albo świadczy na jej rzecz usługi prawne, zwykle na wyłączność (np. w ramach uformowanego przez kancelarię zespołu doradców prawnych). Pracuje w osobnym dziale przedsiębiorstwa, a jego zadania ograniczają się do kwestii wiążących się z bieżącą działalnością obsługiwanego pracodawcy lub klienta.

Prawnik in-house zajmuje się powierzonymi mu sprawami zarówno od strony prawnej, jak i biznesowej. Bardzo często traktowany jest nie tylko jak doradca w kwestiach obowiązujących przepisów, ale i dostrzega się w nim sprawnego analityka czy w końcu partnera w prowadzeniu firmy. Jego opinie na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa nierzadko wpływają na sukces danego biznesu. Prawnicy in-house spoglądają na sprawy całościowo, angażując się od początku do końca w rozwiązywanie problemów i szukanie opłacalnych rozwiązań, mając na uwadze wpływ swojego doradztwa na funkcjonowanie firmy.

Źródło informacji: https://kancelaria-pertek.pl/nasze-uslugi/.

Usługa prawna w abonamencie – na czym to polega?

Abonament prawny jest formą stałej współpracy z kancelarią prawną. Za stosowną opłatą (zwykle miesięczną) firma otrzymuje dostęp do ustalonego zakresu usług. Obszar działań w abonamencie jest określany indywidualnie według potrzeb danego przedsiębiorstwa i jego możliwości finansowych. Pakiety mogą dotyczyć konkretnej liczby godzin poświęconych na wybrane działania (np. stworzenie projektu umowy czy udział w negocjacjach) albo zawierać w sobie określoną liczbę usług do wykorzystania w ciągu miesiąca.

Abonamenty prawne różnią się pod względem wysokości opłat, co zależy od zakresu działań, wielkości firmy i jej formy prawnej, liczby pracowników oraz polityki cenowej danej kancelarii. Co więcej, pakiety usług raczej nie obejmują wydatków związanych z procesem sądowym czy rejestracją podmiotu w KRS.

Prawnik in-house lepiej rozumie klienta

Prawnicy in-house pracują w otoczeniu związanym z konkretną firmą, w jej specyficznym środowisku. Szukając rozwiązań prawnych, mają na uwadze ściśle określone względy praktyczne i biznesowe. Zrozumienie klientów, ich potrzeb i celów przychodzi im znacznie łatwiej niż prawnikom zewnętrznym. Znają problemy, z jakimi zmaga się dana firma oraz mają stały wgląd w jej ofertę i dokumentację. Prawnik in-house stanowi część zespołu i wraz z nim dąży do osiągnięcia określonych rezultatów. Z tych powodów może cieszyć się większym zaufaniem klienta, któremu zależy na zindywidualizowanym podejściu i poświęceniu mu całej uwagi.

Usługa prawna w abonamencie – interdyscyplinarność i zróżnicowane doświadczenie

W ramach abonamentów prawnicy pracujący w kancelariach zajmują się obsługą prawną firm z różnych branż. Zapewnia im to szeroki przekrój zagadnień związanych z prawem i wzbogaca doświadczenie, ale utrudnia szczegółowe zapoznanie się z sytuacją konkretnego przedsiębiorstwa i zagłębienie się w specyfikę jego rynkowego funkcjonowania. Szeroka wiedza na temat zróżnicowanych przypadków daje jednak możliwość świadczenia interdyscyplinarnego i wieloaspektowego doradztwa prawnego w rozmaitych dziedzinach, czego niestety nie jest w stanie zapewnić prawnik in-house koncentrujący się na jednej firmie.

To, jaka forma obsługi prawnej okaże się odpowiednia dla danego przedsiębiorstwa, zależy od skali działalności, jej wewnętrznej organizacji, indywidualnych oczekiwań oraz budżetu, jakim się dysponuje. W przypadku małych firm najlepiej sprawdzi się abonament o określonym zakresie. Obsługa prawna świadczona przez kancelarię okaże się wystarczająca, nie ma potrzeby angażowania wewnętrznego doradcy prawnego.

Z kolei przy działalności prowadzonej na większą skalę, zaangażowanie prawnika-in house będzie optymalnym wyborem. To rozwiązanie okaże się szczególnie wygodne i opłacalne w przypadku, gdy konkretne czynności prawne trzeba regularnie powtarzać i kiedy mają podobny charakter. Duże firmy (w tym korporacje) mogą zdecydować się też na wariant mieszany – powierzyć bieżącą obsługę prawną prawnikom in-house, a audyty, weryfikowanie pracy zarządu czy due diligence zlecać radcom z kancelarii, mogącym spojrzeć na dane sprawy z dystansu i dostrzec coś, co umyka uwadze w toku codziennej działalności.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto