Obwodnica Węgorzyna już działa. Wczoraj było otwarcie

  • Napisane przez  GDDKiA
Fot. GDDKiA i UM Węgorzyno Fot. GDDKiA i UM Węgorzyno

Od wczoraj kierowcy korzystają z obwodnicy Węgorzyna w ciągu DK20. Inwestycja została zakończona na cztery miesiące przed kontraktowym terminem zakończenia prac. Nowa trasa całkowicie wyprowadziła ruch tranzytowy z miejscowości Węgorzyno. Kolejne obwodnice na drogach krajowych w województwie zachodniopomorskim są w realizacji i w przygotowaniu. Będą sukcesywnie powstawały w kolejnych latach w ramach Programu 100 obwodnic. 

Krótszy przejazd DK20 dzięki obwodnicy  

Dotychczasowy przebieg DK20 w Węgorzynie to w znaczniej części droga z nawierzchnią z kostki kamiennej, która przebiega przez środek miejscowości między zabudowaniami. Obwodnica wyprowadziła z Węgorzyna ruch tranzytowy, co zmniejszyło uciążliwości dla mieszkańców, jak i również skróciło przebieg DK20 o około 0,5 km. Obwodnica ma jedną jezdnię o szerokości 7 metrów (pasy ruchu po 3,5 m), na jej początku i końcu powstały ronda. 

Obwodnica Węgorzyna już działa. Wczoraj było otwarcie

Obwodnica Węgorzyna dokończona po latach oczekiwania 

Kilkanaście lat temu wykonano już pierwszy fragment obwodnicy o długości 0,5 km, jednak ruch ciągle musiał obywać się przez miasto starym przebiegiem DK20. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2017 roku, gdy zostało przyznane 16 mln złotych na wykonanie brakującego fragmentu drogi o długości 1 km. Ta decyzja umożliwiła aktualizację dokumentacji projektowej, a następnie ogłoszenie przetargu na budowę drogi. Umowa z firmą PRD Nowogard została podpisana 27 lutego 2019 roku. Wartość umowy z wykonawcą wyniosła 13,286 mln zł. Terminem zakończenie zgodnie z umową był październik tego roku. Wykonawca wcześniej zakończył roboty, co umożliwiło oddanie drogi do ruchu już teraz. 

Obwodnica Węgorzyna już działa. Wczoraj było otwarcie

Kolejna obwodnica w budowie 

W sierpniu przyszłego roku planowane jest oddanie do ruchu obwodnica Myśliborza w ciągu DK26. Dla tej inwestycji również przez wiele lat nie było funduszy, pomimo tego, że już w 2009 roku była gotowa dokumentacja i wydano wszelkie pozwolenia. Dopiero w 2017 zostało przyznane finansowanie na realizację. Teraz na trasie o długości 3,4 km kończone są roboty ziemne i jeszcze w wakacje ruszą prace bitumiczne. Inwestycja pozwoli ominąć zabytkowe centrum Myśliborza, gdzie obecne pojazdy muszą przejeżdżać pod średniowieczną bramę obronną. 

 

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej