Święto Wody nad jeziorem Busko w Żabinku

  • Napisane przez  Marta Łapińska
Wyścigi smoczymi łodziami Wyścigi smoczymi łodziami

W miniony weekend w sobotę nad jeziorem Busko w Żabinku rozegrana została III edycja zawodów sportowych pn. „Święto Wody”. W tym roku rywalizowało ze sobą 6 osad z terenu Powiatu Drawskiego. Pomimo pochmurnego poranka jaki zagościł na plaży w Żabinku, wszystkie ekipy stawiły się na starcie z ogromną radością. 

Po raz kolejny gościli znani olimpijczycy w osobach Marka Łbika – patrona honorowego imprezy, Macieja Freimuta oraz Jolanty Łukasiewicz Stańczak.  Żabinek odwiedzili również zawodnicy osady smoczych łodzi Amber Szeczecin.

Imprezę tradycyjnie rozpoczęła parada smoków chińskich.  W tegorocznym konkursie na najładniejszego smoka chińskiego udział wzięły 3 drużyny z Wierzchowa, Złocieńca oraz z Czaplinka. A było o co walczyć. Za pierwsze miejsce drużyna otrzymała tablety, za drugie miejsce MP 4, zaś za zajęcie trzeciego miejsca nagrodą były plecaki. Tegorocznym fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim. Pierwsze miejsce zdobył smok z Wierzchowa, drugie miejsce otrzymał smok z Czaplinka, natomiast na trzecim miejscu uplasował się smok złocieniecki. 

Kolejnym etapem zabawy był konkurs kulinarny na najlepszą rybę. Wspaniałe kulinarne widowisko rozgrywające się na oczach całej widowni. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięli: Helena Leśniewska z Kalisza Pomorskiego – laureatka konkursu, Karol Zbytek z Białego Zdroju – 2 miejsce oraz Helena Skonieczko z Białego Zdroju, która zajęła 3 miejsce. Współorganizatorami konkursu kulinarnego byli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, który ufundował nagrody w postaci miksera wielofunkcyjnego, parowara oraz blendera. Natomiast LGR Partnerstwo Drawy w Szczecinku  zakupiło ryby na potrzeby konkursu. Należy podkreślić, iż szanowne jury miało ciężki orzech do zgryzienia, albowiem wszystkie potrawy konkursowe to był majstersztyk kulinarny. 

Ok. godz. 12.30 rozpoczęły się zawody sportowe o Puchar Przechodni. Przypomnijmy, że osada Żabinka 2 krotnie sięgnęła po ten puchar. Zawody w sposób mistrzowski kolejny raz poprowadził Marek Łbik, zaś sędziami pomocniczymi byli zawodnicy osady smoczych łodzi ze Stowarzyszenia Amber w Szczecinie. Rywalizacja była bardzo ostra, zawodnicy z osady Żabinka dzielnie walczyli o zachowanie pozycji lidera w tegorocznej edycji. Przypomnijmy konkurencje: Wyścigi na smoczych łodziach na dystansie 200 m, przeciąganie smoczej łodzi oraz turniej piłki plażowej.  Po zaciętych bojach, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych puchar przechodni wywalczyła w tym roku Osada z Gminy Złocieniec. 

Zwycięstwo oznacza również to, że w przyszłym roku zawody zostaną rozegrane właśnie w Złocieńcu. Koronacji zwycięskiej drużyny dokonali Wójt Gminy Wierzchowo – Jan Szewczyk, Marek Łbik – patron honorowy przedsięwzięcia oraz Burmistrz Złocieńca Waldemar Włodarczyk.

Zawody zakończyły się wspólną zabawą. Ok godz.  22.30 miał miejsce pokaz sztucznych ogni. 

  • Organizatorzy dziękują sponsorom:
  • Zachodniopomorska SKOK oddział w Złocieńcu
  • Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim
  • Bud Max Marzena Wnuk
  • Starosta Drawski
  • Marszałek Województwa zachodniopomorskiego
  • LGR Partnerstwo Drawy w Szczecinku

Powrót na górę

Moje konto

Więcej