7 kroków, jakie należy podjąć przed wzięciem kredytu hipotetycznego

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
7 kroków, jakie należy podjąć przed wzięciem kredytu hipotetycznego

7 kroków, jakie należy podjąć przed wzięciem kredytu hipotetycznego

Możliwość zakupu własnego mieszkania lub domu to dla wielu osób spełnienie jednego z największych marzeń. Pomóc mają w tym kredyty hipoteczne, będące niezwykle poważnym zobowiązaniem finansowym. Jak odróżnić banki oferujące korzystne warunki od tych, które zarobią na kredytobiorcy więcej, niż powinny? W tym wpisie staramy się solidnie zgłębić ten temat i odpowiedzieć na rozmaite pytania, ważne dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy do lektury.

1. Poszerz swoją wiedzę

Pogłębiona wiedza na temat kredytów hipotecznych nie była Ci do tej pory specjalne potrzebna? Nie wiesz, czym różni się oprocentowanie od marży pobieranej przez bank? Pojęcia takie jak RRSO czy minimalna wysokość wkładu własnego nadal kryją przed Tobą sporo tajemnic? Dobra wiadomość jest taka, że podszkolenie z podstaw teoretycznych leży w Twoim interesie. Jeszcze lepsza to to, że w sieci znajdziesz wiele wartościowych poradników i kursów - zarówno płatnych, jak i tych zupełnie darmowych. Nie czekaj, pokaż swoje przygotowanie podczas spotkania z doradcą od kredytów mieszkaniowych - na pewno Ci się to opłaci!

2. Sprawdź BIK

Kiedy najlepiej sprawdzić swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej? Oczywiście przed złożeniem wniosku do któregokolwiek z banków. Osoby bez kart kredytowych czy realizowanych wcześniej zakupów ratalnych, raczej będą pewne swojej sytuacji. Jeśli zaś w przeszłości trzeba było zaciągnąć niewielki kredyt gotówkowy lub korzystało się z innych produktów bankowych, warto zweryfikować swoje zobowiązania i w razie konieczności - szybko spłacić zaległą ratę.

3. Ustal najważniejsze fakty

Jak już pewnie wiesz, zabezpieczeniem spłaty udzielonego kredytu mieszkaniowego jest hipoteka na danej nieruchomości. Aby jednak bank pomógł w realizacji Twoich planów, musisz podać wartości kilku kluczowych parametrów. Chodzi o przybliżony koszt zakupu danego mieszkania bądź domu, sumę środków, którą chcesz pożyczyć, a także wysokość wymaganego wkładu własnego - przyjęło się, że jest to 20% wartości nieruchomości. Wyjątkiem są banki oferujące finansowanie na poziomie 90%, np. Santander Bank Polska.

4. Zweryfikuj swoją zdolność kredytową

Proces uruchomienia kredytu hipotecznego poprzedza szczegółowa analiza, czy wnioskodawca na pewno będzie w stanie uiszczać comiesięczne raty. Pod uwagę bierze się wysokość pożyczonego kapitału, proponowany okres spłaty, osiągane dochody, formę zatrudnienia, wydatki ponoszone z tytułu prowadzenia gospodarstwa domowego i wiele innych czynników. Jeśli ciąży jeszcze nad Tobą niespłacona karta bądź kredyt gotówkowy, ureguluj tego typu zobowiązania jak najszybciej. Ich wpływ na ocenę zdolności kredytowej jest naprawdę spory.

5. Wybierz optymalną ofertę

Kto pyta i porównuje, ten nie błądzi? Zdecydowanie. Masz w jednym z większych banków własne konto osobiste lub oszczędnościowe? Bynajmniej nie oznacza to, że otrzymasz gwarancję lepszych warunków. Miej też świadomość, że pośpiech to absolutnie najgorszy doradca. Różnice między konkurencyjnymi propozycjami mogą w ujęciu całościowym sięgnąć nawet dziesiątek tysięcy złotych. Odsetki, prowizja, oprocentowanie, marża, koszty ubezpieczenia - to wszystko ma znaczenie. Szkoda byłoby podjąć pochopną decyzję i odczuwać jej skutki przez wiele lat.

6. Złóż stosowne dokumenty

Nie sposób odstąpić od szeregu formalności, gdy mowa o znacznej kwocie kredytu i długim czasie jej spłaty. Banki dokładają na ogół wszelkich starań, by cała procedura nie zajęła więcej niż 21 dni roboczych - licząc od chwili przedłożenia dokumentów, do uzyskania decyzji ze strony kredytodawcy. Bezpieczniej jednak przyjąć, że wymagany czas wynosi ok. miesiąca, aby dowiedzieć się, czy kredyt mieszkaniowy zostanie Ci przyznany.

7. Zawrzyj umowę celem uruchomienia kredytu

Wszystko zostało przemyślane, uzgodnione, przeliczone. Nie pozostaje nic innego, jak złożyć podpis i czekać na wypłatę pełnej kwoty albo pierwszej transzy środków? Niekoniecznie. Aby kredyt hipoteczny stał się faktem, często trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków. Chodzi m.in. o notarialne poświadczenie wpłaty wkładu własnego, jak również dostarczenie tego dokumentu do banku. Wykaz wszystkich czynności można znaleźć na decyzji kredytowej oraz umowie zawartej z bankiem.

Podsumowanie

Ubieganie się o kredyt mieszkaniowy wymaga wiedzy, cierpliwości, a przede wszystkim zdolności do niekierowania się emocjami. Im więcej sam postarasz się zrozumieć, tym pewniejsze jest, że finalnie podejmiesz słuszne decyzje. To od nich zależy Twój przyszły komfort finansowy i to, czy nieruchomość objęta hipoteką będzie przysłowiowym, Twoim prywatnym rajem na ziemi czy też powodem licznych zmartwień i trosk.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto