Wyprawa w góry. Co warto ze sobą zabrać ?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Obraz Free-Photos z Pixabay Obraz Free-Photos z Pixabay

Porządnie spakowany i przygotowany ekwipunek w góry to to chyba najważniejsza sprawa, o której pomyśleć powinien każdy przed wyprawą. Sprawdź o czym nie możesz zapomnieć szykując się na wycieczkę po górskich szlakach. Na Twojej liście powinny się znaleźć rzeczy, bez których wyprawa będzie przyjemna i bezpieczna. Oto one

Plecak:

Najważniejsza rzecz, która zapewni wygodę. Dobrze dobrany plecak do Twojej wyprawy spowoduje, że będzie ona przyjemnością, a nie udręką. Przed wyprawą musisz być świadomy z jakim ternem się zmierzysz, jak długo będziesz podążał i gdzie nocował. Jeśli planujesz wypady jednodniowe zaopatrz się w turystyczny plecak o pojemności 25-35 litrów. Jeśli będziesz nocował w schronisku będzie potrzebny Ci większy. Nawet 40-55 litrów.

Buty trekkingowe:

Drugie na liście powinny się znaleźć prawidłowo dobrane buty trekkingowe. Ważne, abyś wybierając buty patrzył na ich wagę, to czy są wodoodporne, a przede wszystkim wygodne. Zadbaj o to, aby się z nimi „zaprzyjaźnić”. To nie mogą być buty, które pierwszy raz założysz na trasę. Wtedy bardzo prawdopodobne będą obtarcia i odciski. Do tego nie zapomnij o porządnych skarpetach outodorowych. One zapewnią komfort stopie i będą odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Do tego jeśli pogoda jest niesprzyjająca warto pomyśleć o stuptutach, czyli ochraniaczach na buty. Te wodoodporne elementy zabezpieczą górną część naszych butów przed przemoczeniem, zwłaszcza jeśli wybierzemy buty bez wodoodpornej membrany. Jednocześnie jeśli Twoje buty mają już kilka lat zadbaj o ich impregnację.
Butów trekkingowych możesz poszukać tutaj: https://www.ceneo.pl/Buty_trekkingowe

Odzież:

Tu warto dobrze przemyśleć ilość odzieży jaką należy ze sobą zabrać. Na te jednodniowe wycieczki, kiedy nie planujesz nocować w schronisku wystarczą Ci spodnie, dostosowane do pory roku.
Ważna jest kurtka wodoodporna, która uchroni nas przed wiatrem i przede wszystkim deszczem. Także ona musi być dostosowana do pory roku w jakiej się wybieramy. Gdy to jest jesień odzież musi nas ochronić przed wyziębieniem, a przypadku lata nie możemy się przegrzewać.


Softshell lub polar. Dobrej jakości w wiosenne, czy letnie wyprawy mogą zapewnić ochronę nawet przed deszczem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy softshell czy polar uchroni przed silnym deszczem. Zapewnią jednak w większości przypadków komfort termiczny.
Nie zapomnij także o bieliźnie. Najlepiej termoaktywnej, która jest dobrze dopasowana i łatwo odprowadza wilgoć na zewnątrz.
Gdy jest zimno, nawet wiosną, latem, czy wczesną jesienią warto mieć ze sobą lekkie rękawiczki, czapkę i chustę. Ta ostatnia doskonale ochroni nas przed wiatrem i słońcem. Rękawiczki za to pomogą na łańcuchach.

Na liście obowiązkowych rzeczy powinny znaleźć się również okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz lampka czołowa. To na wszelki wypadek, gdyby zeszło Ci na szklaku więcej niż planowałeś.

Telefon

Wyprawa w góry. Co warto ze sobą zabrać
Obraz Jan Vašek z Pixabay 

Obowiązkowym elementem jest także smarfon. Nie tylko pozwoli nam wezwać pomoc w nieprzewidzianej sytuacji, ale również po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji może pokazać trasę, wskazać pozycję GPS, czy nawet uwiecznić wyprawę za pomocą zdjęć i filmów. Pamiętaj aby go dobrze naładować, może nawet zabrać powerbank. Czasem zastąpi mapę.
https://www.ceneo.pl/Smartfony

Prowiant. To oczywistość aby zabrać ze sobą prowiant. Na jednodniowe wyprawy nie przesadzajmy z jego ilością. Lepiej przygotować się dobrze do trasy i uwzględnić schroniska na szlaku. Ważne, aby zadbać o wodę, a w przypadku gdy jest zimno pomyśleć o termosie z gorącą herbatą. Zadbaj o żelazne racje i batony energetyzujące. Warto mieć ze sobą gorzką czekoladę i konserwę turystyczną. Przy dłuższych wyprawach lista wymaganych rzeczy może zrobić się bardzo długa. Miej ze sobą nóż, krzesiwo, zapałki lub zapalniczkę.

Nie możesz zapomnieć także o apteczce, folii NRC i gwizdku. To wszystko może okazać się niezbędne w przypadku urazu lub silnego załamania pogody.

Zegarek outodorowy, sportowy, smartwatch lub smartband

Wyprawa w góry. Co warto ze sobą zabrać ?
Obraz rottonara z Pixabay

Nie jest to konieczny element wyposażenia podobnie jak aparat fotograficzny, czy kamera. Jednak najbardziej zaawansowane urządzenia nie tylko policzą kroki, ale zmierzą trasę. Wskażą kierunek, albo pomogą odnaleźć alternatywną drogę. Najnowsze z nich przypomną o tym aby wziąć łyk wody, pokażą Ci jak mocno jesteś zregenerowany, a zsynchronizowane z telefonem pozwolą Ci go schować do plecaka i cieszyć się wyprawą.
https://www.ceneo.pl/Smartwatche_i_Smartbandy/Rodzaj:Smartbandy.htm

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, którą powinieneś zabrać. To zdrowy rozsądek i szacunek do gór. Warto mieć także woreczek na śmieci abyś zabrał ze sobą wszystko to co w góry zabrałeś.
Dobrej wyprawy

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto