Panele fotowoltaiczne – ile to kosztuje?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Panele fotowoltaiczne – ile to kosztuje?

Ze względu na rosnącą popularność instalacji wykorzystujących ogniwa fotowoltaiczne ich ceny są niższe niż jeszcze kilka lat temu. Czy jednak taka inwestycja się opłaca? Ile kosztuje zakup i montaż instalacji? Za co dokładnie płacimy i kiedy inwestycja się zwróci?

Co wchodzi w skład kosztów fotowoltaiki?

Bazowym elementem instalacji wytwarzającej prąd są panele fotowoltaiczne. Wykonuje się je z pojedynczych ogniw połączonych w moduły. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z krzemu. Pierwiastek pozwala na przepływ energii i produkcję prądu. W zależności od preferencji można zdecydować się na montaż paneli monokrystalicznych (najsprawniejszych ze wszystkich, ale też najdroższych) lub polikrystalicznych (o niższej sprawności i cenie). Dodatkowym elementem systemu jest oprawa ogniw ze szkła hartowanego, aluminiowej ramy oraz powłoki antyrefleksyjnej. W instalacjach stosuje się też inwertery dopasowujące rodzaj energii.

W skład kosztów fotowoltaiki wchodzą więc panele słoneczne, inwerter (jego cena to ok. 5 tysięcy złotych), zabezpieczenia DC/AC, osprzęt kablowy i elementy montażowe. Ponadto o kosztach instalacji decydują wydatki poniesione na stworzenie jej projektu, pomiary elektryczne oraz montaż przez profesjonalną firmę. Nie warto oszczędzać w szczególności na zakupie paneli fotowoltaicznych. Te najlepsze (i droższe) mają najdłuższy okres pracy i gwarancji.

Ceny fotowoltaiki

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW to od 26 do 34 tysięcy złotych, a tej o mocy do 3,3 kW, to 17-18 tysięcy złotych. Cena zależy od rodzaju ogniw, zastosowanej technologii oraz sposobu montażu. Aby sprawdzić, ile zapłacimy za konkretną instalację, warto wykorzystać przydatne narzędzie dostępne online. Kalkulator kosztów można znaleźć na stronie https://fotowoltaikaonline.pl/kalkulator. Ponadto we wspomnianym serwisie wypełniając jeden formularz, otrzymuje się kilka wycen od firm w regionie, co zdecydowanie oszczędza czas. Na stronie można też sprawdzić najważniejsze informacje na temat fotowoltaiki.

Co istotne w przypadku kosztów inwestycji, przy mniejszych instalacjach cena za 1kW rośnie. Trzeba jednak pamiętać, że nie opłaca się montaż systemu o większej mocy niż ta potrzebna w gospodarstwie domowym. Wówczas koszt inwestycji dłużej się zwraca, a nadwyżki przesłane do sieci, których nie odbierze się w ciągu roku, przepadają.

Jak obniżyć wydatki na panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne pozwalają na użytkowanie ekologicznych instalacji wytwarzających prąd bez szkody dla środowiska, dlatego inwestycje w nie wspiera państwo. Osoby planujące zakup i montaż systemów mogą skorzystać z rządowych dotacji, pozwalających zaoszczędzić własny kapitał. W ramach programu Czyste Powietrze otrzymuje się niskoprocentowy kredyt na kupno i montaż instalacji zawierającej ogniwa fotowoltaiczne. Z kolei program Mój Prąd pozwala uzyskać do 5 tysięcy złotych dotacji. Ponadto użytkownicy instalacji mogą skorzystać z ulgi podatkowej, czyli tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki niej koszy inwestycji odlicza się od podstawy opodatkowania, co obniża wysokość płaconych podatków.

Chociaż ceny paneli słonecznych są dość wysokie, inwestycja w nie nadal się opłaca. To bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej. Oszacowanie ceny paneli i ich montażu zależy od wyżej opisanych czynników. Koszty można też sprawdzić, korzystając z kalkulatora albo profesjonalnej wyceny. Wówczas uda się wybrać najbardziej opłacalną opcję.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto