Historyczne drogi 1945 - będą stacje w Drawsku Pomorskim i Czaplinku

  • Napisane przez  Romuald Kurzątkowski
Historyczne drogi 1945 - będą stacje w Drawsku Pomorskim i Czaplinku

W lutym i marcu 1945 roku Pomorze Zachodnie stało się widownią jednej z najbardziej krwawych i zaciekłych bitew II wojny światowej.

 
Tak jak na wielu frontach wojny, tak i tutaj przyszło tysiącom Polakom, złożyć ofiarę najwyższą. Według historyków, bitwa o Pomorze, była największą bitwą regularnych oddziałów polskich od zakończenia wojny obronnej 1939 roku.  W  75 rocznicę walk  pragniemy  przedstawić zaledwie cząstkę tych wydarzeń. Aby  zrozumieć ten trudny czas roku 1945  i jego dalsze wydarzenia zapraszamy na bogaty program obchodów rocznicowych. 
 
Trzeciego marca w wielu miejscach  Drawska Pomorskiego przygotowano program pt. „Historyczne drogi 1945 – stacja Drawsko”. Na drawskim dworcu kolejowych odwiedzający obejrzą  wystawę „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1950”. Przy drawskich czołgach ,Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza ukaże militarne oblicze  II wojny światowej . W dziale regionalnym Miejskiej Biblioteki na gości, będzie czekać Wiesław Piotrowski opowiadając o kolekcji artefaktów. Na ulicach miasta pojawi się także grupa „Diabaz” wcielając się w rolę wędrujących osadników. Obraz współczesnego wojska polskiego zaprezentuje CSWL z Oleszna na Placu L. Kuczerawego. Smaku temu miejscu doda, podawana   grochówka, serwowana przez uczniów technikum żywienia z ZSP w Drawsku Pomorskim.  W Liceum Ogólnokształcącym na ulicy Złocienieckiej zaprezentowane zostaną wspomnienia świadków historii, którzy budowali nową historię Pomorza w nowej powojennej rzeczywistości.
Historyczne drogi 1945 - będą stacje w Drawsku Pomorskim i Czaplinku
 
W tym samym miejscu o godzinie 13.00 odbędzie koncert Andrzeja Kołakowskiego z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych „Oskarżeni o wierność”.
 
Głównymi organizatorami wydarzenia są: Powiat Drawski ,Zespół Szkół Ponadgimnazjalych w Drawsku Pomorskim i Gmina Drawsko Pomorskie.
Historyczne drogi 1945 - będą stacje w Drawsku Pomorskim i Czaplinku

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto