75. rocznica zakończenia walk o Kalisz Pomorski

  • Napisane przez  UM Kalisz Pomorski
75. rocznica zakończenia walk o Kalisz Pomorski

Tegoroczne obchody 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski, rozpoczęły się uroczystym apelem pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej, w którym uczestniczyły władze samorządowe Kalisza Pomorskiego, delegacje kaliskich jednostek i instytucji, harcerze, mieszkańcy oraz Kompania Honorowa i Poczet Sztandarowy wystawiony przez 2 Brygadę Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu.

Wszystkich zebranych gości powitała kierownik Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim pani Urszula Miłoszewska. Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego okolicznościowe przemówienie wygłosił gospodarz gminy Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Janusz Garbacz, który w swoim przemówieniu podkreślił wagę wydarzeń sprzed 75 lat i oddał cześć pamięci ofiarom walk o Kalisz Pomorski. Następnie władze miasta oraz delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Kolejnym punktem uroczystości była msza święta za Ojczyznę, odprawiona w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski przez księdza proboszcza Kazimierza Serafina.

W południe w Pałacu w Kaliszu Pomorskim rozpoczęła się artystyczna część obchodów. Obejmowała prelekcję pt. „Pamięć o prawdzie” przygotowaną z okazji 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski. To niezwykle ważne, by pomimo upływu lat odkrywać historię miejsc, z których pochodzimy. Pielęgnowania takich wartości nauczają pani Joanna Mączkowska, polonistka kaliskiego Liceum, reżyser teatralny oraz założycielka grupy teatralnej „Klepsydra”, pan Maciej Rydzewski, nauczyciel historii, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz pan Bogumił Kurylczyk, regionalista, którego olbrzymie archiwa niejednokrotnie wzbogacały prezentowane prelekcje. Program przedstawiony przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim: Hannę Bruzi, Huberta Przybylskiego i Łukasza Ziółkowskiego podzielony został na trzy części. W pierwszej uczniowie przedstawili fragmenty relacji niemieckich mieszkańców miasta z ich ucieczki przed Armią Czerwoną w lutym 1945 r. oraz z tego, co zastali po powrocie z tułaczki.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto