Podwyżki prądu a fotowoltaika. Czy panele słoneczne się opłacają?

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Podwyżki prądu a fotowoltaika. Czy panele słoneczne się opłacają?

Coraz częściej można usłyszeć z różnych źródeł, że ceny prądu w Polsce pójdą mocno w górę. Ma być to spowodowane faktem, iż dotychczasowe stawki były zamrożone przez ustawę, która chroniła polskich odbiorców przed podwyżkami w roku 2019. Wydaje się, że przez to sztuczne podtrzymanie cen, podwyżka będzie jeszcze bardziej odczuwalna. Co prawda przedstawiciele rządu obiecują, że podwyżek cen prądu dla odbiorców indywidualnych nie będzie, to i tak podwyżki dla przedsiębiorców oznaczają, że podrożeją m.in. produkty spożywcze. Jak zabezpieczyć się przed nadciągającymi podwyżkami cen?

Inwestycja w energię słoneczną - fotowoltaika

Wydaje się, że jednym z lepszych rozwiązań, które może zabezpieczyć nas przed następnymi podwyżkami prądu jest fotowoltaika. Dzięki panelom słonecznym możemy generować energię elektryczną, która jest praktycznie darmowa. Jeżeli posiadamy odpowiednie miejsce na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej i mamy możliwości finansowe, które pozwolą nam na zainwestowanie pieniędzy w energię słoneczną, fotowoltaika jest naprawdę idealnym rozwiązaniem.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Wszystko zależy od jej wielkości. Aby nasza instalacja generowała optymalną ilość energii elektrycznej dla naszego gospodarstwa domowego, najlepiej wykonać profesjonalny audyt fotowoltaiczny. Dzięki tej usłudze będziemy mogli ocenić, czy inwestycja w energię słoneczną jest opłacalna i jaką moc musi posiadać nasza instalacja. Możemy również skorzystać z internetowego kalkulatora fotowoltaicznego, dzięki któremu poznamy przybliżone koszty instalacji. Do takiego obliczenia wystarczy podać średnią wysokość rachunku za prąd.

Kalkulator fotowoltaiczny - sprawdź opłacalność paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna - koszty

Pamiętajmy, że fotowoltaika to inwestycja, która zwróci się z czasem - najczęściej po 7-8 latach. Jeżeli kupujemy instalację na kredyt, to spłacane raty będą praktycznie tożsame z poprzednio płaconymi rachunkami za prąd. Wynika z tego, że po spłacie całego kredytu będziemy mieli energię niemal za darmo i z każdym miesiącem będziemy oszczędzać na wydatkach na prąd. Warto podkreślić, że im więcej płacimy za prąd z sieci energetycznej, tym bardziej opłaca nam się inwestować w fotowoltaikę. Tak na przykład, płacąc średnio 100 złotych miesięcznie za prąd, po 25 latach zaoszczędzimy około 27 tysięcy złotych. Jeżeli jednak nasze rachunki wynoszą już 150 złotych za miesiąc, to po wspomnianym okresie zaoszczędzimy około 40 tysięcy.

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Jeżeli myślimy o inwestycji w fotowoltaikę, warto zabrać pod uwagę różne sposoby dofinansowania, które pomogą nam obniżyć koszty instalacji. W ostatnim roku powstało kilka projektów wspierających rozwój fotowoltaiki w Polsce.

Program Mój Prąd i 5000 złotych do fotowoltaiki

Mój Prąd to przede wszystkim fotowoltaika dla domu - https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/. Program zakłada dopłatę do nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW. Dofinansowanie skierowane jest do osób fizycznych, które przyłączyły swoją instalację do sieci. Koszty na rzecz fotowoltaiki muszą być poniesione po 23 lipca 2019 roku, a wszystkie elementy instalacji nie mogą być starsze niż 24 miesiące. Program zakłada dopłatę 50% kosztów instalacji, ale maksymalna suma to właśnie 5000 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, iż najczęściej instalacja jest droższa niż 10 000 złotych, to możemy wywnioskować, że większość beneficjentów otrzyma maksymalną kwotę dofinansowania. Wnioski o dopłatę można składać od 13 stycznia 2020 (II nabór) do 18 grudnia 2020 roku.

Kalkulator fotowoltaiczny - sprawdź opłacalność paneli fotowoltaicznych

Ulga termomodernizacyjna

Bardzo dużym udogodnieniem dla osób decydujących się na fotowoltaikę, jest ulga termomodernizacyjna. Dzięki niej możemy odliczyć podatek dochodowy od kosztów związanych z pracami termomodernizacyjnymi. Są to takie prace jak np. wymiana okien, ocieplenie budynku itp. Termomodernizacja domu to również wymiana źródła energii na odnawialne. Oznacza to, że inwestując w instalację fotowoltaiczną, możemy odliczyć ją od podatku. Dodatkowo warto wspomnieć, że ulga łączy się z programem Mój Prąd. Dla przykładu - jeżeli instalacja kosztowała 25 tysięcy złotych, możemy oszczędzić 5 tysięcy (Mój Prąd) i odliczyć podatek od reszty poniesionych kosztów (np. 18% z 20 000 zł). Łącznie zaoszczędzimy 8600 złotych!

Jak widzimy, fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem na przewidywane podwyżki cen - nie tylko prądu, ale też innych produktów i usług. Dodatkowo możemy przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczania środowiska - energia słoneczna to czysty prąd!

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto