Ten profil edukacyjny w drawskim LO to ewenement na skalę województwa

  • Napisane przez  LO
Fot. LO Fot. LO

W roku szkolnym 2019/2020 w Drawskim Liceum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych zostały utworzone klasy o wyjątkowym na skalę województwa profilu ratowniczo - medycznym.

W ramach zajęć lekcyjnych prowadzonych przez ratownika medycznego Grzegorza Ziemeckiego uczniowie uczą się nie tylko anatomii i fizjologii człowieka ale przede wszystkim jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

W czasie 3 i 4 lat umiejętności uczniów będą systematycznie wzrastały i ukończą oni szkołę średnią wraz z uzyskaniem tytułu Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a także zdobędą ciekawe możliwości rozwoju zawodowego, jak na przykład zdobycie uprawnień ratownika wodnego, odbycie szkolenia pod okiem TOPR podczas wyjazdu w góry, czy ratownictwa lodowego.
Aby nauka mogła odbywać się jak najbardziej efektywnie, obie klasy ratownicze zostały objęte patronatem przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie oraz przez drawski szpital. I właśnie w ramach patronatu, aby nauka odbywała się jak najbardziej efektywnie, uczniowie naszego liceum otrzymali dziś drobny sprzęt medyczny od swoich sponsorów. Pomimo, że jest to drobny sprzęt, jest on nieodzowny w nauce właśnie tych podstawowych umiejętności, których wykonanie może uratować komuś zdrowie lub życie.


Krzysztof Radziusz – ratownik medyczny - obdarował każdego ucznia tzw „niezbędnikiem ratowniczym”. Jest to niewielka pomarańczowa saszetka przypinana do paska, a w niej znajdują się między innymi nożyczki ratownicze, rękawiczki, gaziki do dezynfekcji, koc termiczny, gaza, bandaż oraz profesjonalna maseczka do sztucznego oddychania.

Pan Radziusz udostępnia także na potrzeby nauki bardzo profesjonalne i zaawansowane fantomy do nauki resuscytacji wyposażone w komputerową analizę prowadzonych czynności w czasie rzeczywistym, które z pewnością pomogą naszym uczniom dojść do perfekcji w zdobywaniu nowych umiejętności.
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie przekazała 2 duże plecaki ratownicze na sprzęt, torbę opatrunkową, maski do sztucznego oddychania, rurki do udrażniania dróg oddechowych, czerwone koszulki dla każdego ucznia a także wiele innego drobnego sprzętu.
Drawski szpital przekazał natomiast środki do dezynfekcji, wiele opakowań rękawiczek, bandaży, bandaży elastycznych, opatrunków, plastrów, glukometr z nakłuwaczami, chusty trójkątne, codofix, wiaderka na odpady medyczne.
Przedstawiciele sponsorów, Alina Szymukowicz z WSPR, Arleta Kukulska Stańkowska z drawskiego szpitala oraz Wicestarosta Drawski Mariusz Nagórski przekazali sprzęt na ręce uczniów i dyrektor Iwony Kucharskiej podczas uroczystego spotkania, które odbyło się w liceum przy ul Złocienieckiej.
Oczywiście nawet najlepszy sprzęt staje się bezużyteczne bez osoby, która potrafi go dobrze wykorzystać, więc przed młodzieżą jeszcze dużo pracy i trudu, by stać się ratownikami, lekarzami, pielęgniarkami.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto