Rejestracja spółki z o.o. – tradycyjnie czy przez internet?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Rejestracja spółki z o.o. – tradycyjnie czy przez internet?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być stworzona przez jedną osobę albo przez większą liczbę wspólników. Aktualnie można zarejestrować ją na dwa sposoby, a mianowicie tradycyjnie oraz przez internet. Którą opcję wybrać? Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli w skrócie spółki z o.o. wymaga dopełnienia odpowiednich obowiązków. Głównym z nich jest rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, aby uzyskać wpis do KRS. Aktualnie osoby chcące prowadzić spółkę z o.o. mogą zarejestrować ją nie tylko w tradycyjny sposób, ale również mogą zrobić to całkowicie przez internet. Czym różnią się one pomiędzy sobą i jaką metodę warto wybrać?

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tradycyjnie

Tradycyjnie rejestracje spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odbywają się w kancelarii notarialnej, w której podpisywana jest odpowiednia umowa spółki. Umowa spółki może być wtedy dowolnie ukształtowana zgodnie z indywidualnymi wymogami spółki. Kapitał zakładowy do spółki może być wniesiony w formie opłaty pieniężnej, ale także pozafinansowo, na przykład jako prawa własności do rzeczy, majątkowe prawa autorskie, udziały, akcje czy obligacje.

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być obecnie zarejestrowana również przez internet. W tym celu należy wykorzystać specjalną platformę internetową S24. W przypadku rejestracji spółki on-line nie jest konieczne dochowanie formy aktu notarialnego, dlatego procedura ta odbywa się w sposób uproszczony. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy ze wspólników w spółce musi dysponować profilem zaufanym na koncie ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Tak złożony wniosek jest rozpatrywany w okresie jednego dnia roboczego od momentu jego wpływu, w godzinach pracy sądu.

Warto jednak wskazać, że rejestracje spółki z ograniczoną odpowiedzialnością on-line mają także pewne minusy. Głównym z nich jest konieczność skorzystania z gotowego wzoru spółki, dlatego wtedy, gdy spółka będzie chciała posiadać indywidualną umowę, jedynym wyborem będzie tradycyjna rejestracja spółki z o.o.. Kapitał zakładowy w tym przypadku może być wniesiony tylko w formie pieniężnej w terminie 7 dni od wpisu spółki do rejestru KRS.

Różnice w kosztach rejestracji spółki z o.o. tradycyjnie i on-line

Sposób rejestracji spółki ma także znaczenie dla kosztów związanych z jej założeniem.

Koszty przy rejestracji spółki tradycyjnie:

  • 500 zł – opłata sądowa za wpis
  • 100 zł – należność za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
  • taksa notarialna – opłata zależna od kwoty kapitału spółki, w przypadku kapitału zakładowego w wysokości 5000 złotych to około 160 złotych + podatek VAT

Koszty przy rejestracji spółki przez internet:

  • 250 zł – opłata sądowa za wpis
  • 100 zł – należność za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Jak widać, założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością on-line jest związane z opłatą niższą niż w przypadku jej tradycyjnej rejestracji, jest też łatwiejsze i wygodniejsze, niemniej jednak taka forma rejestracji spółki ma również swoje minusy.

Rejestracja spółki przez biuro rachunkowe

Jeśli nie mamy doświadczenia w rejestracji spółki, a chcemy dopełnić formalności bezbłędnie, a co za tym idzie - szybko, z pomocą może przyjść nasze biuro rachunkowe. Specjaliści od finansów i księgowości, często pomagają firmom w wyborze odpowiedniej formy prawnej, jak i dopełnieniu wszelkich formalności z rejestracją spółki. Sprawdź czy twoje biuro rachunkowe świadczy takie usługi!

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto