Matematyka królową nauk! Jak skutecznie się jej nauczyć?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Matematyka królową nauk! Jak skutecznie się jej nauczyć?

Królowa nauk czy może zmora, którą trzeba jakoś zdać? Dla każdego ucznia ta kwestia wygląda trochę inaczej, jednak jedno jest pewne: matematykę trzeba znać. Jest to przedmiot, który nie tylko towarzyszy nam na każdym stopniu edukacji, lecz także opiera się na nim cała codzienność. Co prawda są działy, z których pewnie nigdy nie skorzystamy jeśli nie pójdziemy w kierunku, który będzie tego wymagał. Jednak przy obliczaniu ilości paneli podłogowych (pole powierzchni), obliczaniu wypłaty (suma) czy nawet podczas zakupów (procenty) wiedza ta jest niezbędna. Wszystkiego da się nauczyć, wystarczy tylko chcieć!

Wszystko po kolei, zacznijmy od teorii

Najpierw teoria, później praktyka. Stwierdzenie to jest powtarzane na każdym kroku, nie ma się jednak co dziwić, bo ma ono sens. Nawet jeżeli wydaje nam się, że daną kwestię rozumiemy, warto posłuchać nauczyciela, aby utrwalić wiedzę, a także ją poszerzyć o nieznane dotąd wątki. W przypadku matematyki jest to bardzo ważne. Jak możemy rozwiązywać zadania nie znając podstawowych praw i metod ich rozwiązywania? Tak się nie da. Dlatego podstawą jest uważne słuchanie podczas lekcji, doczytanie tematu w podręczniku oraz ewentualne dopytanie o wątpliwości. Dla ucznia przyda się również repetytorium, w którym znajduje się cała ‘esencja’ z lekcji. Przykładem jest serwis Dlaucznia.pl. Idealnie sprawdzi się w momentach, gdy o czymś zapomnimy, albo chcemy powtórzyć materiał przed egzaminem. Matematyka jest bardzo logicznym przedmiotem, który opiera się na konkretnych regułach. Warto go poznać i odkryć całą tajemnicę matematyki.

Nie ma sukcesów bez pracy

Nauka matematyki jest podobna do uprawiania sportu. Im dłużej daną umiejętność ćwiczymy, tym lepiej nam ona wychodzi. Widząc nowe zagadnienie na lekcji nie można od razu twierdzić ‘ja tego nie zrobię, bo nie umiem’. Nikt z nas nie jest alfą i omegą, wszystkiego musimy się nauczyć i w wielu przypadkach wcale nie będzie to takie łatwe. Matematyka jest szczególną nauką, ponieważ mnóstwo w niej twierdzeń, wzorów i skomplikowanych obliczeń. Jednak nikt nam nie każe rozwiązywać zadań z olimpiady, na te przyjdzie jeszcze czas. Zacznijmy od najprostszych zadań z danego tematu, skupmy się na zasadach i w miarę poprawności wykonywania, przechodźmy do coraz trudniejszych przykładów. Rozwiązujmy jak najwięcej zadań, aby weszło nam to w nawyk. Coś co na początku wydawało się nie do pokonania, teraz wydaje się oczywiste. Nie od razu Rzym zbudowano!. Liczy się jednak ciężka praca, systematyczność i zaangażowanie.

Nie samą nauką żyje człowiek!

Podstawą nauki dla ucznia jest to, żeby widział sens w tym co robi. Nie bez powodu Pani nauczycielka pyta dzieci ‘Miałam dwa jabłka, dokupiłam jeszcze dwa, ile mam teraz?’. Jest to bardzo praktyczny przedmiot z którego korzystamy każdego dnia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wykorzystajmy to! Wiedzę zdobytą z książek przełóżmy na życie codzienne. Idąc do sklepu możemy policzyć wartość naszego koszyka jeszcze przed podejściem do kasy. Słysząc w telewizji komunikat, że coś zdrożeje o 5% możemy od razu przeliczyć to na konkretną kwotę. Matematyka jest wszędzie! Dlatego można użyć jej również w rozrywce. Istnieją teleturnieje, które sprawdzają wiedzą i umiejętności logicznego myślenia uczestników. Również w domu możemy się tym pobawić poprzez gry, platformy edukacyjne, a także wynajdywać ciekawostki. Taka wiedza jest o wiele bardziej przyswajalna przez ucznia, niż kilkugodzinne siedzenie w książkach. 

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto