środa, 15 marzec 2023 12:26

Jak sobie przygotować miejsce do pracy przy komputerze? Nad czym się zastanowić?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obraz Pexels z Pixabay Obraz Pexels z Pixabay

Mimo, że coraz więcej korzystamy z smartfonów przy załatwianiu codziennych spraw. Na nich robimy zakupy, przeglądamy pocztę, nie mówiąc już o konsumowania treści, to jednak wielu z nas korzysta na co dzień z komputera. Gdy do tego dojdzie spędzanie przed nim przez długie godziny w pracy to może okazać się, że nie jest to dla nas ani zdrowe, ani wygodne. 

Jeśli teraz siedzisz przed komputerem i czujesz ból pleców, szyi i oczu, a być może także innych problemów zdrowotnych możesz zastanowić się czy twoje stanowisko i nawyki są prawidłowe. Pomóc w tym może kilka wskazówek, o których piszemy poniżej. Warto również zajrzeć czasem do Internetu lub zapytać fizjoterapeutę. 

Największy problem – czas przed komputerem (czytaj bezruch)

Często siadając przed służbowym, czy domowym komputerem zapominamy całkowicie o czasie. Siedząc w bezruchu, do tego często w złej i jednej pozycji robimy sobie zwyczajnie krzywdę

Długi czas siedzenia przed komputerem może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych zwyczajnie z powodu braku aktywności fizycznej i statycznego pozycjonowania ciała. Musisz wiedzieć, że ciało ludzkie jest zaprojektowane do ruchu i potrzebuje regularnej aktywności, aby utrzymać swoje zdrowie i funkcjonowanie w najlepszej możliwej kondycji.  

Brak ruchu może prowadzić do osłabienia mięśni, sztywności stawów, a także zwiększonego ryzyka urazów i chorób. Długie godziny spędzane przed komputerem mogą także wpływać na zdrowie psychiczne. Ciągłe skupienie uwagi na ekranie może powodować zmęczenie wzroku, a także prowadzić do stresu i zmniejszenia koncentracji.  

Z tego wynika jeden wniosek: ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne poprzez regularną aktywność fizyczną, przerwy przed komputerem zarówno w pracy jak i w domu.

Kolejny problem – źle przygotowane stanowisko pracy

Wiemy już, że długie siedzenie przed komputerem w bezruchu to problem. Jeśli do tego dojdzie źle przygotowane miejsce do pracy przed komputerem to wzmocnimy prawdopodobieństwo wystąpienia skutków takiej pracy. Czynników takich jest wiele. Krzesło, wielkość biurka, wielkość i ustawienie monitora, wygodna klawiatura i mysz, a nawet oświetlenie w pomieszczeniu.

Dlatego warto przeczytać poniższe zasady i zaprojektować lub zmienić swoje miejsce z komputerem tak, aby jak najlepiej dostosować je do naszego ciała:

Ustaw monitor na właściwej wysokości. 

Monitor powinien znajdować się na wysokości oczu. Możesz to osiągnąć, ustawiając monitor na specjalnym uchwycie lub stosując podstawkę. W ten sposób unikniesz nadmiernego nachylenia głowy i napięcia w szyi. Do tego powinieneś zwrócić uwagę na wielkość ekranu monitora. Zbyt mały ekran i złej jakości to dodatkowe obciażenie dla oczu. Warto mieć minimum monitor lcd o wielkości 24 cale. Do tego pamiętaj aby siedzieć na wprost monitora.

Wybierz odpowiednie krzesło. 

Wybór odpowiedniego krzesła jest kluczowy dla utrzymania zdrowej postawy podczas pracy. Krzesło powinno być ergonomiczne, z regulowanymi oparciami i podłokietnikami. Sprawdź, czy krzesło ma regulowaną wysokość i czy jest wygodne. Do tego zwróć uwagę czy fotel może podpierać odcinek lędźwiowy.

Dostosuj wysokość biurka. 

Wysokość biurka powinna być dostosowana do Twojego wzrostu i położenia krzesła. Kiedy siedzisz na krześle, Twoje łokcie powinny spoczywać na biurku w kącie prostym. W ten sposób unikniesz napięcia w szyi i plecach. 

Ustaw odpowiednią odległość od monitora 

W literaturze możemy przeczytać, że odległość od monitora powinna wynosić około 50-70 cm. W ten sposób unikniesz nadmiernego nadwyrężania oczu i unikniesz bólu głowy. 

Dbaj o oświetlenie 

Oświetlenie w pomieszczeniu powinno być odpowiednie, niezbyt jasne ani zbyt ciemne. Unikaj odbić i oświetlenia bocznego, ponieważ to może prowadzić do oczu podrażnionych i bólu głowy. Nic tak nie denerwuje jak promienie słońca padające bezpośrednio na ekran monitora. Rób częste przerwy i patrz w dal np. za okno.

Używaj klawiatury i myszy ergonomicznych 

Wybierz ergonomiczną klawiaturę i mysz optyczną, które zapewnią Ci wygodę i zmniejszą napięcie w nadgarstkach. Nawet podkładki pod klawiaturę i mysz mają znaczenie. 

Przemieszczaj się regularnie 

Regularne wstawanie i przemieszczanie się to ważne dla utrzymania dobrego zdrowia. Zrób przerwy minimum co 30 minut i wykonaj kilka prostych ćwiczeń rozciągających, aby uniknąć bólu pleców i szyi. 

Poza tym powinieneś wziąć pod uwagę dbanie o swój wzrok. Jeśli masz wadę wzroku, to koniecznie musisz zadbać o okulary korygujące przystosowane do pracy z komputerem.

Warto wiedzieć:

Dodatkowych instrukcji może udzielić nam Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Zobacz:

Praca Drawsko Pomorskie

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM