SENSoryczny Ogród w Złocieńcu nabiera kształtów. Zaangażowani mieszkańcy pracują na terenie biblioteki
- Napisane przez DSI
Fot. Biblioteka
W Złocieńcu trwają intensywne prace nad stworzeniem nowego SENSorycznego Ogrodu przy Bibliotece Publicznej. W minionych dniach wolontariusze i organizatorzy wyznaczyli kluczowe strefy, ułożyli podłoże pod główną ścieżkę oraz złożyli pierwsze elementy małej architektury. Inicjatywa realizowana w ramach ogólnopolskiego programu jednoczy lokalną społeczność wokół tworzenia wspólnej przestrzeni relaksu i edukacji.
W poniedziałek i wtorek wytyczona została główna ścieżka prowadząca od wejścia przez strefę literacką aż do strefy relaksu. Jej granice zabezpieczono specjalnymi obrzeżami. Wyznaczony teren został przygotowany poprzez wykoszenie trawy, do czego wykorzystano kosiarkę akumulatorową użyczoną przez Bożenę i Wiesława Choimów. Następnie przestrzeń przyszłej alejki wyłożono kartonami oraz agrowłókniną. Do pełnego ukończenia tego elementu pozostało już tylko wysypanie kruszywa.
W działania na terenie ogrodu zaangażowała się liczna grupa wolontariuszek. W pracach polegających na wytyczaniu szlaków, montażu obrzeży, przygotowywaniu podłoża oraz dokumentacji fotograficznej udział wzięły: Bożena Choim, Anna Dawid-Hryniewicz, Danuta Kuś, Anna Styrska, Jolanta Toczko, Halina Gostomska, Liliana Hołownia, Lidia Nikołajczyk, Grażyna Stankiewicz wraz z wnuczką Zuzanną, Danuta Senkowska oraz Ewa Gil.
Oprócz prac ziemnych, na terenie ogrodu pojawiły się już pierwsze konstrukcje pod uprawę roślin. Bożena Choim oraz Anna Dawid-Hryniewicz złożyły cztery kaskadowe skrzynie przeznaczone na podwyższone grządki, które zostały już ustawione w docelowych miejscach.
Organizatorzy zapowiadają kontynuację działań w terenie i zachęcają mieszkańców do sąsiedzkiej integracji oraz wspólnego tworzenia miejsca dedykowanego naturze, odpoczynkowi i rekreacji.
Dalsza część informacji pod blokiem filmowym
Przypomnijmy, że przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu „UTW – Pokolenia w Akcji”, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Projekt złocienieckiej biblioteki oraz Złocienieckiego Ośrodka Kultury znalazł się w gronie laureatów tego ogólnopolskiego konkursu, o czym informowaliśmy już na łamach naszego portalu.
Dodatkowe informacje
-
.:



