Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czaplinek uczcił Narodowy Dzień Zwycięstwa: Bieg Zwycięstwa i hołd dla bohaterów

  • Napisane przez  DSI
Fot. UM Czaplinek Fot. UM Czaplinek

8 maja mieszkańcy gminy Czaplinek uroczyście obchodzili Narodowy Dzień Zwycięstwa. Wydarzenie, łączące sportową energię najmłodszych pokoleń z podniosłym ceremoniałem patriotycznym, stało się okazją do oddania hołdu wszystkim walczącym o wolność Ojczyzny. Od Biegu Zwycięstwa w parku miejskim po wspólne składanie kwiatów na kwaterach wojennych – lokalna społeczność wspólnie uczciła zakończenie II wojny światowej w Europie.

Tegoroczne obchody w Czaplinku rozpoczęły się akcentem sportowym. W parku miejskim zorganizowano Bieg Zwycięstwa, którego oficjalnego otwarcia dokonał zastępca burmistrzyni Czaplinka, Krzysztof Lisiecki. W rywalizacji wzięło udział ponad 200 dzieci i młodzieży z lokalnych szkół i przedszkoli. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali członkowie Stowarzyszenia RUNDORFINA oraz Magdalena Grzyb, nauczycielka Zespołu Szkół w Czaplinku, wspierana przez swoje uczennice.

Oprawę wydarzenia wzbogaciły dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku, malując na twarzach uczestników barwy narodowe. Bezpieczeństwo zapewnili strażacy z OSP Czaplinek, a na mecie na wszystkich czekał słodki poczęstunek – lody w kolorach biało-czerwonych przygotowane przez firmę Go-Ferek.

Kolejnym punktem uroczystości było symboliczne oddanie hołdu poległym w miejscach pamięci na terenie gminy. Wiązanki kwiatów oraz znicze złożyli: zastępca burmistrza Krzysztof Lisiecki, przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Czerniawski oraz prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej Dorota Rosa. Delegacja odwiedziła głaz pamiątkowy w Czaplinku, pomnik żołnierzy 7. i 9. Pułku Piechoty I Armii Wojska Polskiego w Kluczewie oraz głaz pamiątkowy w Starym Drawsku.

Popołudniowa część obchodów miała charakter religijno-patriotyczny. Rozpoczęła ją Msza Święta w kościele pw. Krzyża Świętego, której przewodniczył ks. proboszcz Michał Słodkowski. Następnie uczestnicy przenieśli się na Cmentarz Komunalny, gdzie odbyła się główna manifestacja, prowadzona przez Alinę Karolewicz.

Uroczystość na nekropolii zgromadziła przedstawicieli władz, radnych, liczne delegacje instytucji, harcerzy oraz mieszkańców. Wartę honorową przy miejscach pamięci pełnili harcerze z 32. Drużyny Harcerskiej „Bizony” pod komendą Sławomira Minkiewicza. Podniosły charakter wydarzenia podkreśliła obecność licznych pocztów sztandarowych wystawionych przez jednostki OSP z Czaplinka, Kluczewa, Broczyna, Trzcińca i Siemczyna, a także przez miejscowe placówki oświatowe.

Dalsza część informacji pod blokiem filmowym

Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego zgromadzeni wysłuchali wystąpienia patriotycznego przygotowanego przez młodzież z Branżowej Szkoły I stopnia Towarzystwa Salezjańskiego w Trzcińcu pod kierunkiem Andrzeja Połońskiego. Tekst poświęcony ofiarom wojny odczytali Dominik Wegner oraz Jakub Gogulski. Modlitwę za poległych poprowadził ks. Michał Słodkowski.

Kulminacyjnym momentem obchodów było złożenie wieńców na kwaterze wojennej przez przybyłe delegacje. Uroczystość zakończyła się wyprowadzeniem pocztów sztandarowych oraz oficjalnymi podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w organizację i uczestnictwo w tym ważnym dla lokalnej społeczności święcie.

Dodatkowe informacje

  • .:

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

        

Zostań promotorem

Więcej