12 kilometrów ekspresowej obwodnicy…. u sąsiadów

  • Napisane przez  DSI na podstawi materiałów GDDKiA, Oddział w Szczecinie
Fot. GDDKiA, Oddział w Szczecinie Fot. GDDKiA, Oddział w Szczecinie

Nasz sąsiedni powiat może się ucieszyć, a dokładnie mogą cieszyć się mieszkańcy i podróżujący w okolicy Szczecinka. 7 listopada odbędzie się uroczystość oddania obwodnicy. Będą między innymi Minister Infrastruktury, Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, oraz przedstawiciele inwestora i wykonawcy

W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa obwodnica o dwóch pasach ruchu w każdą stronę z dwoma węzłami drogowymi oraz dwoma rondami na początku i końcu trasy. Inwestycja wymagała budowy 13 wiaduktów, mostów i przejść dla zwierząt. Obwodnica omija Szczecinek od wschodu, przebiegając częściowo równolegle do linii kolejowej, między miastem, a jeziorem Wielimie.

12 kilometrów ekspresowej obwodnicy…. u sąsiadów

Korzyść dla miasta i kierowców

W Szczecinku dotychczas często tworzyły się korki, gdyż przez miasto przechodzą dwie drogi krajowe i droga wojewódzka. Utrudnienia były szczególnie odczuwalne w okresie wakacyjnym. Negatywne oddziaływanie związane z hałasem, czy spalinami było uciążliwe dla mieszkańców. Obwodnica zmniejszy te niedogodności, wyprowadzając ruch tranzytowy ze Szczecinka. Węzeł drogowy Szczecinek Wschód zapewni skomunikowanie terenów przemysłowych, przyczyniając się do rozwoju regionu.

12 kilometrów ekspresowej obwodnicy…. u sąsiadów

Część strategicznej trasy S11

Obwodnica Szczecinka jest fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z A1 na Śląsku. Szczecinek dołączył do Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, które mają już obwodnicę na S11. Od października tego roku gotowy jest wspólny przebieg dróg S6 i S11 między Kołobrzegiem i Koszalinem, a w realizacji jest obwodnica Kępna i Olesna. W przetargu na zaprojektowanie i budowę są odcinki łączące Koszalin z Bobolicami. Pozostałe fragmenty tej trasy objęte są pracami przygotowawczymi i będą sukcesywnie realizowane w kolejnych latach.

Wszystkie drogi krajowe znikają ze Szczecinka

Nowa obwodnica w ciągu S11 to nie koniec inwestycji GDDKiA w Szczecinku. Na etapie projektowania jest obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 20, dzięki której przez miasto nie będą przebiegały już żadne drogi krajowe. Pieniądze na jej realizację zostały zapewnione przez Ministerstwo Infrastruktury w lutym ubiegłego roku.

Staniemy się białą plamą komunikacyjną ?

12 kilometrów ekspresowej obwodnicy…. u sąsiadów

Zerknijcie na mapę, na której GDDKiA informuje o przekroczeniu 4000 km dróg szybkiego ruchu. Jak na tej mapie wygląda nasz region. Czy to pozwoli na prawidłowy rozwój naszego regionu. Następna mapa poniżej pokazuje że nie jesteśmy nawet ujęci w inwestycjach spoza limitu finansowego. Jedynie Kalisz Pomorski może mieć jakieś złudzenia. 

12 kilometrów ekspresowej obwodnicy…. u sąsiadów

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto