Intermarche Drawsko


O sekretach historii na plebanii

  • Napisane przez  SP
O sekretach historii na plebanii

W poniedziałek 18 września 2017 r. organizator Akcji „Jezioro Tajemnic” Starosta Drawski Stanisław Kuczyński spotkał się wraz z ekipą Akcji z nowym Proboszczem Parafii Czaplinek ks. dr Jackiem Brakowskim. Jednym z tematów spotkania była współpraca w zakresie ciekawostek historycznych związanych z terenem Parafii.
Najciekawszym z obiektów jest najstarszy zabytek miasteczka – Kościół św. Trójcy, gdzie wcześniej miał być zamek Templariuszy. Rycerze tego zakonu znaleźli dogodne warunki funkcjonowania nad jeziorem Drawsko, gdzie założyli miasto Tempelburg (Czaplinek od 1945 r.). Wiele wskazuje na to, że wśród nich był ostatni Templariusz. Do sprawy wrócimy.

O sekretach historii na plebanii


W miasteczku są także interesujące miejsca i niezwykłe przedmioty związane z Papieżem Św. Janem Pawłem II. Wśród nich jest dom przy ul. Długiej, w którym Karol Wojtyła zatrzymywał się podczas spływów kajakowych Drawą, narty na których uczył się jeździć (znajdują się w Izbie Muzealnej przy Rynku), czy relikwia.
Kościół pod wezwaniem Św. Trójcy to najstarsza budowla Czaplinka, prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku. W środku stoi zachwycający unikat – barokowy złocony ołtarz baldachimowy z XVIII wieku. Jest tam też klasycystyczna ambona z pierwszej połowy XIX w. oraz zabytkowe organy. Przy kościele możemy podziwiać drewnianą dzwonnicę kozłową z dzwonem odlanym w 1730 roku. Jest tez akcent związany z Rubensem – kopia jego obrazu.
Kościółek można zwiedzać m.in. umawiając wizytę w Punkcie Informacji Turystycznej znajdującym się na Czaplineckim Rynku, tel. (94) 375 47 90 lub (94) 375-51-77.

O sekretach historii na plebanii
Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto