Siemczyńska zagadka

  • Napisane przez  Projekt Jezioro Tajemnic
Pocztówka z dawnego Heinrichsdorfu, obecnego Siemczyna. Nadesłał Proboszcz Parafii Siemczyno Ks. Andrzej Naporowski. Pocztówka z dawnego Heinrichsdorfu, obecnego Siemczyna. Nadesłał Proboszcz Parafii Siemczyno Ks. Andrzej Naporowski.

Niedawno na cmentarzu w Siemczynie pojawił się symboliczny grób. Wyryty na pomniku napis zaintrygował naszych Czytelników. Dotyczy wydarzeń z czasów II wojny światowej. 

Napis na pomniku informuje, że dotyczy on osób, które w latach 1942 – 1944 bezinteresownie przechowały i ocaliły życie 12 Żydom. Historia ta jednak nie jest znana lokalnej społeczności. Dlatego zwróciliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy. Po pewnym czasie otrzymaliśmy odpowiedź:

Napis na grobie symbolicznym w Siemczynie

- Udało mi się skontaktować z rodziną, która jest właścicielem grobowca w Siemczynie – poinformował Mateusz Szczepaniak, współpracownik Projektu Polscy Sprawiedliwi. - Podczas rozmowy telefonicznej pan Stanisław Paczos opowiedział mi historię 12 Żydów, którzy zostali ocaleni podczas Zagłady w latach 1942-1944 przez jego ojca Władysława Szwieca w Kamionce Strumiłowej (Kamionce Bużańskiej) na terenie przedwojennego województwa lwowskiego. Po wojnie rodzina Paczosów wyemigrowała na tzw. Ziemie Odzyskane. Ich historia zostanie wkrótce udokumentowana przez nasze Muzeum.

Dlaczego nagrobek stanął właśnie w Siemczynie? Być może wkrótce dowiemy się więcej.

Cmentarz w siemczynie

Wieś Siemczyno w pobliżu jeziora Drawsko znajduje się w obszarze zainteresowań Akcji „Jezioro Tajemnic”. Za kilkanaście dni, w ostatni weekend kwietnia 2017 r. w „Pałacu Siemczyno” odbędzie się kolejny Zlot Poszukiwaczy Skarbów w ramach Akcji.

Powrót na górę

Moje konto

Więcej