Fotograficzne odkrywanie jeziora Drawsko w ramach konkursu z Bare

  • Napisane przez  Projekt Jezioro tajemnic
Fot. Janusz Olejniczak Fot. Janusz Olejniczak

Prezentujemy trzecią, ostatnią część pracy nadesłanej na konkurs „Odkryj Jezioro Tajemnic z Bare”. Dzieło Janusza Olejniczaka z Mirosławca otrzymało wyróżnienie. Wkrótce zaprezentujemy zwycięski film!

  • Oto relacja: 

”Niecodzienne znalezisko...

Korzystając z uprzejmości zaprzyjaźnionej Bazy Nurkowej OCTO w Czaplinku miałem przyjemność uczestniczenia w wyprawie nurkowej w dość ciekawą część Jeziora Tajemnic czyt. J. Drawsko. Wraz z Łukaszem Ogińskim skierowaliśmy nasz ponton w miejsce gdzie przed kilku laty Patrick Krzemień odnalazł dość ciekawy obiekt. Najprawdopodobniej jest to średniowieczna łódź - wyżłobiona z jednego pnia drzewa tzw. dłubanka. Wiek obiektu bliżej nie określony. Z grubości osadu jaki na niej spoczywa wnioskować można, iż leży ona tam dość długo.  Obiekt nie jest łatwy do znalezienia. Szczególnie z powodu, iż leży na głębokości gdzie nie docierają już promienie słoneczne nawet w ciągu dnia. Podczas tego nurkowania niezbędne jest posługiwanie się dodatkowym oświetleniem. 

Nurkowanie w zatoce manewrowej w Czaplinku.

Współrzędne lokalizacji: (N 53.55.8422 / E 16.22.9690)

Tym razem nurkowanie odbyło się w samym Czaplinku przy ulicy Jeziornej. Po zanurzeniu, pierwszym zaskoczeniem było ukształtowanie linii brzegowej poniżej lustra wody. Rosnące nad brzegiem jeziora drzewa swoimi korzeniami tworzą podwodny swoisty dywan, który jest schronieniem dla żyjącej w tych wodach flory. Jednakże to miejsce ze względu na sąsiadujące miasteczko jest najbardziej zanieczyszczoną częścią Jeziora Drawsko. Pomimo tego znaleźć tu można całkiem dobrze zachowane naczynia, pozostałości po pobliskim gospodarstwie. (na zdjęciu 20 litrowy dzban z krzemionki).”.

Serdecznie dziękujemy za nadesłanie pracy. Pan Janusz w ramach wyróżnienia otrzymał kamerę podwodną, ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim.

Laureatem konkursu na najlepszą relację z nurkowania w jeziorze Drawsko został Robert Bendig – Wielowiejski ze Szczecina. Jego film opublikujemy wkrótce. Nagrodą w konkursie był Suchy Skafander firmy Bare model Trilam Tech Dry. Sponsorem Nagrody jest firma ECN- Systemy Nurkowe, ul. J. Sobieskiego 6, 78-500 Drawsko Pomorskie. ECN Systemy Nurkowe

Powrót na górę

Moje konto

Więcej