Zlot Poszukiwaczy Skarbów - artefakty powędrowały do muzeum

  • Napisane przez  Projekt Jezioro Tajemnic
Fot. Projekt Jezioro Tajemnic Fot. Projekt Jezioro Tajemnic

Na ostatni weekend kwietnia 2017 roku wstępnie zaplanowano kolejny Zlot Poszukiwaczy Skarbów. Ostatni, pod nazwą „Kocioł Świdwiński – Jezioro Tajemnic” przyciągnął stu dwudziestu uczestników z całej Polski. Odnaleziony podziemny tunel na terenie Pałacu Siemczyno pokazywał m.in. Teleexpress. Znaleziska pozlotowe przekazano w drawskim Starostwie do Patrona Akcji - Muzeum w Koszalinie.

Odnalezione rzeczy, to materialne ślady po ludziach zamieszkujących Siemczyno (gm. Czaplinek) przez ostatnie dwa stulecia. 

- Prawie wszystkie przedmioty to rzeczy o bardzo późnej chronologii (z naszego punktu widzenia), związane zapewne z czasami, kiedy funkcjonował już Pałac – wskazuje archeolog Andrzej Kuczkowski z Muzeum w Koszalinie. - Dla nas najistotniejsze są fragmenty brązowego nagolennika (lub naramiennika) pustego w środku. Szkoda, że zachował się w tak kiepskim stanie. Mimo to jego chronologię można dosyć pewnie określić na wczesny okres epoki żelaza (okres halsztacki - HaC), co odpowiada ok. 750 - 600 r. p.n.e. 

Wśród odnalezionych artefaktów znalazły się m.in. monety, guziki metalowe, kule, sprzączki do pasa, okucie książki, plomba towarowa, żelazne kłódki, łuski i ich elementy, obrączka ornitologiczna, brązowa siekierka i wiele innych.  Jakie odkrycia przyniesie kolejny Zlot Poszukiwaczy Skarbów w arcyciekawym historycznie Siemczynie nad jeziorem Drawsko? Zobaczymy już w kwietniu!

Zlot Poszukiwaczy Skarbów - artefakty powędrowały do muzeum
Przekazanie znalezisk pozlotowych w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim przez Starostę Stanisława Kuczyńskiego. Na zdjęciu widoczna jest także ekipa koszalińskiego muzeum oraz Dariusz de Lorm, główny organizator Zlotu oraz Bogdan Andziak, współwłaściciel Pałacu Siemczyno – miejsca Zlotu. 

 

Powrót na górę

Moje konto

Więcej